O uprawnieniach Parlamentu Europejskiego zadecydowały 2 traktaty - Traktat z Maastricht z 1992 roku i Traktat Amsterdamski z 1997 roku, który w sposób szczególny zwiększył wpływy Parlamentu.
Wejście do Parlamentu Europejskiego w Brukseli
|
1. Uprawnienia PE w procesie legislacyjnym
Parlament Europejski ma prawo i obowiązek uczestnictwa w stanowieniu prawa. W przypadku trudności w prowadzeniu wspólnego stanowiska o wydaniu aktów prawnych może zgłosić się o pomoc do Komitetu Pojednawczego. Komitet ten pełni funkcję mediatora między Parlamentem a Radą Unii Europejskiej.
2. Uprawnienia budżetowe
Parlament Europejski współdecyduje o budżecie Unii Europejskiej. Dzieli tę funkcję z Radą Unii Europejskiej. Współdecyduje o funduszach na cele programów regionalnych, edukacyjnych, kulturalnych itp.
Budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli
|
3. Uprawnienia kontrolne
Parlament Europejski kontroluje realizację budżetu przez Komisję Europejską, udzielając jej absolutorium (akceptacja całego planu budżetowego). Parlament, kontrolując Komisję, ma prawo formułować w stosunku do niej pytania dotyczące danego problemu. Mogą to być pytania ustne, pisemne bądź w formie debaty. Parlament kontroluje również Radę Unii Europejskiej. Rada ma obowiązek składania sprawozdania co roku przed Parlamentem ze swojej działalności. PE mianuje Rzecznika Praw Obywatelskich Unii Europejskiej. Zadaniem takiego rzecznika jest rozpatrywanie skarg mieszkańców Unii na działalność instytucji wspólnotowych.