Historia ziem w³oskich i niemieckich do XIX wieku
W³ochy
Pierwszym ludem który osiedli³ siê na terytorium Italii byli Etruskowie. Pierwsze ¶lady ich osadnictwa podchodz± z IX w. p.n.e. Jaki¶ czas pó¼niej na po³udnie pó³wyspu przybyli Grecy. W 753 roku p.n.e. (wed³ug tradycji) za³o¿ono Rzym. W ci±gu kilkuset lat mieszkañcy tego miasta zdominowali inne ludy. Ich pañstwo obejmowa³o wiêksz± czê¶æ Europy, a tak¿e Bliski Wschód i Afrykê Pó³nocn±. W IV wieku n.e. na teren Cesarstwa wdar³y siê barbarzyñskie ludy z Pó³nocy. W 395 roku Cesarstwo rozpad³o siê, a Rzym zosta³ stolic± s³abszej, zachodniej czê¶ci. W przeci±gu nieca³ych stu lat pe³n± kontrolê nad Pó³wyspem Apeniñskim przejêli Germanowie. Pó³noc Italii wesz³a w sk³ad pañstwa Franków. Od VIII do X wieku trwa³y najazdy Arabów na Sycyliê, czego efektem by³o osiedlenie siê ich na tej wyspie. Równie¿ w X wieku na po³udniu kraju osiedlili siê Normanowie. W XIV wieku wybuch³a wojna pomiêdzy dwoma najwiêkszymi potêgami morskimi tego regionu, czyli Wenecj± i Genu±. W XV wieku po³udnie W³och wesz³o w sk³ad Królestwa Hiszpanii. W XVI wieku zainteresowanie ziemiami w³oskimi zaczê³a wyra¿aæ Austria. Zosta³y one przyl±czone Cesarstwu na pocz±tku XVIII wieku. W latach 1796-1814 W³ochy wchodzi³y w sk³ad Cesarstwa Napoleona. Decyzj± Kongresu Wiedeñskiego Austria odzyska³a kontrolê nad Itali±. Od tego momentu mo¿na zacz±æ odnotowywaæ coraz aktywniejsze tendencje separatystyczne.
Niemcy
Do VII wieku ludy zamieszkuj±ce tereny dzisiejszych Niemiec nie tworzy³y wiêkszych organizmów pañstwowych. We wspomnianym VII wieku tereny niemieckie wesz³y w sk³ad pañstwa Franków. W IX wieku pañstwo to rozpad³o siê na trzy czê¶ci. Z terenów wschodnich zosta³o utworzone pañstwo niemieckie.
Pierwszy król Niemiec, Ludwik Niemiecki, przy³±czy³ do otrzymanych terenów Alzacjê i Lotaryngiê (Francja), Frzyjê (Niderlandy), a tak¿e uzale¿ni³ od siebie Pañstwo Wielkomorawskie (Czechy). Jednak wraz ze ¶mierci± Ludwika (876 rok) pañstwo rozpad³o siê. Jeden z synów Ludwika, Karol Oty³y, zjednoczyl na krótko nie tylko Niemcy ale tak¿e ca³e dawne pañstwo Franków. Pañstwo niemieckie pozosta³o zjednoczone do ¶mierci Ludwika III (911). ¦mieræ tego w³adcy oznacza³a wyga¶niêcie wschodniej linii Karolingów. Niemieccy ksi±¿eta zebrali siê na wolnej elekcji i wybrali na niej swojego nowego w³adcê - Konrada, ksiêcia Frankonii. Po jego ¶mierci w³adzê przejê³a saska dynastia Ludolfingów. Pierwszy król z tej dynastii, Henryk I Ptasznik, zwasalizowa³ Czechy i Daniê. Nastêpca Henryka, Otto I Wielki poszerzy³ wp³ywy niemieckie o pó³noc Italii. W 962 roku zmieni³ nazwê pañstwa na ¦wiête Cesarstwo Rzymskie. Zrzeszone w jego ramach ksiêstwa wybiera³y na drodze wolnej elekcji cesarza, sprawujacego formalny nadzór nad tymi terytoriami. W XVI wieku w Cesarstwie wybuch³y walki religijne zwi±zane z wyst±pieniem Marcina Lutra. Konflitky te zosta³y za¿egnane w 1555 roku, kiedy to podpisano pokój w Augsburgu. Wzglêdny spokój panowa³ a¿ do pocz±tku XVII wieku. W 1618 roku wybuch³a wojna zwana trzydziestoletni±. W jej wyniku czê¶æ ksiêstw niemieckich utraci³a swoje terytoria na rzecz Francji i Szwecji. Inne, jak Brandenburgia czy Saksonia zdobyly ziemie na wschodzie. Jednak najwa¿niejszym skutkiem tej wojny by³o dalsze rozdrobnienie Niemiec. Cesarz nie posiada³ ju¿ praktycznie zadnej w³adzy. Dwie najwiêksze niemieckie potêgi - Prusy i Austria - rozpoczê³y walkê o dominacjê w Rzeszy. Po pewnym czasie zawar³y jednak porozumienie. Razem uczestniczy³y w rozbiorach Polski.
Na pocz±tku XIX wieku na terytorium Cesarstwa wkroczyly wojska napoleoñskie. W 1806 r. rozwi±zano Cesarstwo. W jego miejscu powsta³ tzw. Zwi±zek Reñski. Za kres francuskiej dominacji mo¿na uznaæ lata 1813-1815. W 1813 Wielka Armia, os³abiona po nieudanej wyprawie na Moskwê, zostala dodatkwo zdziesi±tkowana podczas powrotu przez terytorium Zwi±zku Reñskiego. W 1815 roku nast±pi³ ostateczny upadek Napoleona. Prusy i Austria nale¿a³y do krajów które na Kongresie Wiedeñskim mia³y najwiêkszy wp³yw na wygl±d przysz³ej Europy. Rozwi±zano Zwi±zek Reñski, na miejscu którego utworzono Konfederacjê Niemieck±.
Odzyskanie niepodleg³o¶ci
W³ochy
Ogólnie, przez setki lat wiêkszo¶ci W³ochów nie przeszkadza³ fakt ¿e nie maj± jednego kraju. Zmieni³o siê to jednak po upadku Napoleona, który zaprowadzi³ tam znacz±ce reformy, zniweczone przez Kongres Wiedeñski. Po krótkim okresie kapitalizmu na terenach w³oskich zapanowa³ z powrotem przestarza³y feudalizm. Austria, która uzyska³a pe³n± kontrolê nad W³ochami, zakaza³a nawet robienia szczepieñ przeciwko ospie oraz prowadzenia wykopalisk celem odkopania Pompei. W³a¶nie w tamtym okresie zacz±³ kszta³towaæ siê, trwaj±cy do dzisiaj, podzia³ na bogat± Pó³noc i biedne Po³udnie. W roku 1820 zbuntowali siê karbonariusze (przeciwnicy w³adzy absolutnej). Walki trwa³y do roku 1821 i zakonczy³y siê klêsk± W³ochów. Przez nastêpne lata W³osi buntowali sie jeszcze wiele razy.
Ró¿na by³a wizja wyzwolonych W³och. Jedni mówili o zwi±zku w³oskich ksiêstw pod przywództwem dynastii sabaudzkiej, inni jako przywódcê takiej konfederacji chcieli widzieæ papie¿a. Zwolennicy pierwszej opcji byli skupieni wokó³ Giuseppe Mazziniego, natomiast spo¶ród zwolenników w³adzy papieskiej najwa¿niejsz± postaci± by³ ks. Vincenzo Gioberti.
Mazzini dzia³a³ poza W³ochami. Na emigracji za³o¿y³ konspiracyjn± organizacjê o nazwie "M³ode W³ochy", a tak¿e zrzeszaj±c± rewolucjonistów z W³och, Polski, Niemiec i Francji "M³od± Europê". Mazzini d±¿y³ nie tylko do zjednoczenia W³och, ale równie¿ do zjedncozenia ca³ej Europy. W jego oczach Europa miala byæ federacj± pañstw posiadaj±cych autonomiê, ale bêd±cych czê¶ci± wiêkszej organizacji. Pod koniec lat trzydziestych XIX wieku wp³ywy Mazziniego we W³oszech zaczê³y spadaæ, na popularno¶ci zyska³ bowiem nowy papie¿, Pius IX. Wystarczy³o kilka nic nieznacz±cych reform i gestów aby W³osi, którzy byli zawiedzeni pontyfikatem poprzedniego papie¿a (Grzegorz XVI) uznali Piusa za dobrego przywódcê dla przysz³ych zjednoczonych W³och.
W 1848 r., w dobie Wiosny Ludów, W³osi zbuntowali siê przeciwko Austriakom. Bez walki opanowano Wenecjê. Miasto zosta³o og³oszone republik±, pod przywództwem Daniela Manina. Pius XVI straci³ zaufanie W³ochów po tym jak opowiedzia³ siê po stronie Austrii. Ich sympatia przesz³a na stronê Karola Alberta, króla Piemontu, który ustanowi³ konstytucjê o nazwie Statut Fundamentalny Królestwa. W marcu i maju 1848 r. austriaccy rewolucjoni¶ci okupowali Wiedeñ. Karol Albert, wykorzystuj±c os³abienie Monarchii Habsburskiej, kaza³ swoim wojskom dokonaæ inwazji na Lombardiê, bêd±cy od dawna w posiadaniu Austrii region w³oski ze stolic± w Mediolanie. Jednak nawet os³abiona armia austriacka, dowodzona przez feldmarsza³ka Jozepha Radetzkiego, okaza³a siê silniejsza od si³ Piemontu, które zostal rozgromione w dwóch bitwach - pod Custoz± (lipiec 1848) i Novarr± (1849, w bitwie tej si³om Piemontu przewodzi³ Polak, Wojciech Chrzanowski). Karol Albert abdykowa³. Na tron wst±pi³ jego syn, Wiktor Emanuel II. Klêska w wojnie o Lombardiê spowodowa³a odwrócenie siê wiêkszo¶ci W³ochów od Piemontu. Ponownie g³ówn± rolê zaczeli odgrywaæ republikanie. W okresie Wiosny Ludów przejêli oni w³adzê w Rzymie. Jednak dosyæ szybko na ratunek papie¿owi przybyli Francuzi, dziêki którym odzyska³ tron. Wraz z koñcem Wiosny Ludów nast±pi³ tak¿e kres Republiki Weneckiej, wcielonej z powrotem do Austrii.
Nie usta³y jednak nadzieeje W³ochów na stworzenie w³asnego pañstwa. Kolejn± nadziej± byl dla nich Camillo Benso, hr. Cavour (region w pobli¿u Turynu). Benso porzuci³ has³o "W³ochy zjednocz± siê same", które do tej pory przy¶wieca³o mieszkañcom Italii. W celu uzyskania niepodleg³o¶ci d±¿y³ do utworzenia sojuszu z Francj± (jego ojciec by³ Francuzem, a sam Benso znacznie lepiej mówi³ w jêzyku zachodnich s±siadów W³och). Doprowadzi³ do zaanga¿owania siê Królestwa Sardynii w wojnê krymsk±. Dzieki temu na konferencji paryskiej w 1856 r. wys³annicy w³oscy mogli, jako zwyciêzcy wojny, og³osiæ ¶wiatu swoj± chêæ uzyskania niepodleg³o¶ci. Dwa lata pó¼niej Benso zawar³ tajny traktat z Napoleonem III, na podstawie którego Francja mia³a pomóc W³ochom w wypêdzeniu Austriaków.
Na wie¶æ o tym Austriacy zaatakowali Sardyniê, bronion± przez nieliczne oddzia³y pod przywództwem Giuseppe Garibaldiego. Tymczasem na pó³noc W³och wkroczy³y oddzia³y francuskie w sile 100 tys. ludzi. Austriacy zostali rozgromieni w bitwach pod Magent± (w pobli¿u Mediolanu) oraz Solferino (w pobli¿u Mantui). Podczas tej drugiej bitwy wybuch³a burza. Okrucieñstwo tych walk wstrz±snê³o Henri Dunantem, szwajcarskim finansist±, który razem z innym Szwajcarem, Gustave Moynierem, za³o¿y³ miêdzynarodowy Czerwony Krzy¿.
Pomimo sukcesów jakie odnios³a armia francuska, Napoleon rozpocz±³ negocjacje z Austri±. Pokój pomiêdzy krajami podpisano w 1859 r. w Zurychu. W³osi znowu zostali pozostawieni sami sobie.
Jendak Benso uda³o siê doprowadziæ do powszechnego plebiscytu na terenie wszystkich pañstw w³oskich, w którym ich mieszkañcy mieli zadecydowaæ czy chc± po³±czenia z Piemontem. Plebiscyt ten mia³ miejsce w 1860 roku. Za po³±czeniem glosowa³a zdecydowana wiêkszo¶æ uprawnionych, nie by³o chyba regionu w których przewa¿yliby przeciwnicy zjednoczenia. Wynik plebiscytu oznacza³ pocz±tek zjednoczenia W³och. Jednak w zamian za zgodê na przeprowadzenie tego plebiscytu W³osi musieli oddaæ Francji Sabaudiê oraz Niceê. Trzeba by³o jednak pokonaæ wiele przeszkód.
|
|
|
|
Mieszkañcy Po³udnia byli raczej zwolennikami opcji g³oszonej przez Mazziniego, nie chcieli aby zjednoczenie zosta³o dokonane pod ber³em Piemontu. Mieszkañcom Neapolu bli¿szy od Benso by³ Garibaldi. W 1860 r. zorganizowa³ on wyprawê na Sycyliê, zakoñczon± zdobyciem wyspy. Na po³udniu zaprowadzono republikañskie rz±dy, ziemie nale¿±ce dawniej do króla niestniej±cego ju¿ Królestwa Obojga Sycylii rozdawano ch³opom. Republikanie z Po³udnia starli siê ze zwolennikami monarchii z Pó³nocy, W³ochom grozi³ nawet wybuch wojny domowej. Garibaldi spotka³ siê z Wiktorem Emanuelem II na po³udniu Italii, w mie¶cie o nazwie Teano. Tam uzna³ zwierzchnosæ Piemontu nad po³udniowymi W³ochami, czego dowodem by³ okrzyk wzniesiony na cze¶æ Wiktora. Mimo ¿e W³ochy zosta³y zjednoczone, nie usta³y do koñca konflikty pomiêdzy Pó³noc± i Po³udniem. Obie czê¶ci kraju k³óc± siê do dnia dzisiejszego.
Pierwsze obrady parlamentu zjednoczonych W³och mia³y miejsce w Turynie w lutym 1861 roku. W nastêpnym miesi±cu Wiktor Emanuel II zosta³ oficjalnie og³oszony królem W³och. W³ada³ on prawie ca³ymi W³ochami, z wyj±tkiem Wenecji i Rzymu. Kilka miesiêcy po dokonaniu zjednoczenia umar³ Camillo Benso. W 1862 r. próbowano pozbawiæ nieustêpliwego Piusa IX w³adzy nad Rzymem, niestety cel nie uda³ siê. W 1866 r. Austria przegra³a wojnê z Prusami, co spowodowa³o jej znaczne os³abienie, wykorzystane przez W³ochów którzy zdobyli Wenecjê. W 1870 roku Prusy kolejny raz przys³u¿y³y siê W³ochom, pokonuj±c Francjê która wycofa³a broni±ce Rzymu oddzia³y. Wtedy zdobycie Wiecznego Miasta by³o jedynie formalno¶ci±. Papie¿owi pozostawiono jedynie Watykan, a Rzym sta³ siê kolejn± (po Turynie i Florencji) stolic± pañstwa w³oskiego. Pius IX nie móg³ tego zaakceptowaæ i nazwa³ siebie "wiê¼niem Watykanu".
Niemcy
W 1834 roku pó³nocnoniemieckie miasta utworzy³y Zwi±zek Celny, organizacjê która formalnie byla jedynie zwi±zkiem ekonomicznym, w praktyce jednak miasta zwi±zkowe utworzy³y zal±¿ek przysz³ych zjednoczonych Niemiec.
Tendencje zjednoczeniowe nasili³y siê podczas Wiosny Ludów. Na zjednoczeniu zale¿a³o g³ównie mieszczañstwu, któremu o wiele lepiej ni¿ w Konfederacji Niemieckiej ¿y³o siê w dawnym Zwi±zku Reñskim.
W maju 1848 do Frankfurtu nad Menem zwo³ano obrady parlamentu z udzia³em przedstawicieli wszystkich pañstw niemieckich. Najwa¿niejszym punktem jego obrad by³o oczywi¶cie zjednoczenie kraju. Ró¿ne byly wizje takiego pañstwa. Jedni chcieli aby przysz³ymi Niemcami rz±dzili Habsburgowie, inni za¶ w tej roli chcieli widzieæ Hohenzollernów. Pierwsza powa¿niejsza propozycja kompromisu mówi³a o oddaniu w³adzy dynastii pruskiej, jednak administratorem Rzeszy mia³ zostaæ arcyksi±¿ê Jan Habsurg. Prusy uzna³y ¿e taka opcja jest mo¿liwa o ile w sk³ad Niemiec wejdzie tylko ta czê¶æ Austrii, która dawniej nale¿a³a do Cesarstwa. Na to jednak nie zgodzi³ siê kanclerz Austrii.
Z biegiem czasu zdecydowana wiêkszo¶æ obraduj±cych sta³a siê zwolennikami Hohenzollernów. Chcieli oni aby przysz³ym cesarzem Niemców zosta³ król Prus, Fryderyk Wilhelm IV. Odmówi³ on jednak przyjêcia takiego tytu³u. Pomimo tego Hohenzollernowie pozostawali w¶ród Niemców niezwykle popularni. Swoimi piórami poparli ich pisarze tacy jak Gustav Freytag, Johann Gustav Droysen i Heinrich von Treitschke.
W 1862 roku na stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Prus powo³ano Ottona von Bismarcka. Cz³owiek ten mia³ trzy g³ówne cele - chcia³ usun±æ Austriê z Konfederacji Niemieckiej, zjednoczyæ pañstwa niemieckie oraz rozwi±zaæ parlament. Nigdy nie ukrywa³ swojej niechêci do tej instytucji, zawsze powtarza³ ¿e Niemcy nigdy nie zjednocz± siê przy pomocy parlamentu.
Aby móc skutecznie przeciwstawiæ siê Austrii, Bismarck postanowi³ zacie¶niæ kontakty pomiêdzy Prusami a Rosj±. Udzieli³ Rosjanom pomocy przy t³umieniu powstania styczniowego, wysy³aj±c do nich genera³a Constantina von Alvenslebena. Rosja, która dotychczas lepsze stosunki mia³a z Austri±, teraz za spraw± Bismarcka zaczê³a zmieniac swoje sympatie.
W 1864 roku na krótko Prusy i Austria zaczê³y wspó³pracowaæ. Sta³o sie tak za spraw± dwóch ksiêstw - Szlezwika i Holsztynu. Po ¶mierci króla Danii, Fryderyka VII, królem tego kraju zosta³ Chrystian IX, który zamierza³ przyl±czyæ Szlezwik o swoich posiad³o¶ci. Pretekstem do rozpoczêcia przez Bismarcka interwencji wojskowej by³a konstytucja uchwalona przez Chrystiana, w której Szlezwik by³ wymieniany jako jedna z duñskich posiad³o¶ci. Dwa mocarstwa z ³atwo¶ci± pokonaly s³abiutk± Daniê. Na mocy konwencji w Gastein z 14 sierpnia 1865 r. Szlezwik sta³ sie posiad³o¶ci± prusk±, natomiast Holsztyn austriack±.
By³o to zagranie jak najbardziej korzystne dla Prus. Holsztyn od Wiednia dzieli³y setki tysiêcy kilometrów, Austriacy mieli skromn± wiedzê na temat miejscowych realiów.
W koñcu wybuch³a wojna. Prusy mia³y poparcie W³och, które zosta³y jednak rozgromione przez Austriaków w dwóch wspomnianych ju¿ przeze mnie bitwach pod Custoz± i Novarr±.
Pod wzglêdem militarnym Austria mia³a przewagê w artylerii oraz ilo¶ci ¿o³nierzy, jednak Prusacy mieli lepsze uzbrojenie i dowództwo. G³ównodowodz±cym armii austriackiej by³ gen. Ludwig von Benedek, który traktowa³ tê funkcjê jak przykry obowi±zek. Z kolei armi± prusk± dowodzi³ Helmut von Moltke, bardzo ambitny i utalentowany dowódca.
Bitwa decyduj±ca o pruskim sukcesie mia³a miejsce 3 lipca 1866 pod Sadow± (w pobli¿u Koeniggratz, dzisiaj Hradec Kralove).
Armia austriacka zajê³a pozycje w wiosce Sadowa. 3 lipca zosta³y zaatakowane przez Prusaków. W walkach tych nie bra³a udzia³u druga armia, dowodzona przez Fryderyka III Hohenzollerna, gdy¿ nie zd±¿y³a ona jeszcze dotrzeæ na pole bitwy. Pierwsze pruskie ataki zosta³y odparte. Austriacy rozpoczêli kontratak. O 14:30 przyby³a druga armia. Szala zwyciêstwa przechyli³a sie na stronê Prus.
Podobno w momencie austriackiego kontrataku Bismarck panikowa³ do tego stopnia ¿e zastanawia³ siê nad pope³nieniem samobójstwa.
Po tej wygranej Prusacy w szybkim tempie zdobyli Wiedeñ. Bismarck, co zaskoczy³o wielu ludzi, nie za¿±da³ od Austrii Czech, ani ¦l±ska Cieszyñskiego, a jedynie Holsztyna. Za¿±da³ takze niewielkiej kontrybucji oraz wyst±pienia Austrii z Konfederacji. Dlaczego Bismarck tak ³agodnie potraktowa³ swoich najwiêkszych wrogów? Prawdopodobnie zachowa³ siê tak aby nie doprowadziæ do zawiazania sojuszu austriacko-francuskiego - w czym mia³y pomóc niskie ¿adania wobec Austrii oraz traktowanie z szacunkiem cesarza Francji.
Rozwi±zano Konfederacjê Niemieck±. Na jej miejsce powo³ano Zwi±zek Pó³nocnoniemiecki, zszerzaj±cy miasta które nale¿a³y do Zwi±zku Celnego. Konstytucjê dla tego pañstwa ustanowi³ Bismarck. Zwi±zek Pó³nocnoniemiecki posiad±³ dwuzibowy parlament, z³o¿ony z Reichstagu (sejmu) oraz Bundesratu (Rady Zwi±zkowej). Na czele pañstwa stali kanclerz i prezydent, jednak ten pierwszy odgrywal wiêksz± rolê. Kanclerzem zosta³ Bismarck, natomiast prezydentem król Prus, Wilhelm Hohenzollern.
Po pokonaniu Austrii i utworzeniu Zwi±zku g³ównym przeciwnikiem Bismarcka sta³a siê Francja. Zarówno Prusacy jak i Francuzi ro¶cili sobie prawa do tych samych terytoriów. Pretesktem do rozpoczêcia wojny by³a depesza emska, która by³a odpowiedzi± Francji na pogloski jakoby boczna, katolicka linia rodu Hohenzollernów mia³a obj±æ hiszpañski tron. Ocenzurowany tekst depeszy zosta³ opublikowany w niemieckiej prasie.
W lipcu 1870 Napoleon III wypowiedzia³ Bismarckowi wojnê. Chcia³ on przeprowadziæ syzbk± ofensywê, która mia³a kompletnie zdezorganizowaæ pruskie oddzialy. Sta³o siê jednak inaczej - mobilizacja francuskiej armii przebiega³a w niezwykle powolnym tempie, natomiast armia pruska zdobywa³a kolejne francuskie miasta. Ostatecznie ju¿ 2 wrze¶nia Napoleon musia³ podpisaæ akt kapitulacji.
18 stycznia 1871 r. w Wersalu mia³a miejsce uroczysto¶æ proklamowania Rzeszy Niemieckiej. Nowe pañstwo bylo pod wzglêdem organizacyjnym podobne do Zwi±zku Pólnocnoniemieckiego, z t± ró¿nica ¿e Wilhelm Hohenzollern nie by³ ju¿ prezydentem, lecz cesarzem, a Bismarck nie by³ ju¿ kanclerzem Zwi±zku, a Rzeszy.
W marcu 1871 w Pary¿u wybuchla rewolucja, s³ynna Komuna Paryska. Rewolucjoni¶ci og³osili republikê. W stronê Pary¿a zosta³ wys³any marsza³ek Moltke z armi±. Po³±czone sily komunardów i garibaldczyków (w¶ród walcz±cych znalaz³o siê wielu Polaków, min. gen. Jaros³aw D±browski, gen. Walery Antoni Wróblewski czy August Oko³owicz) uleg³y Prusakom. Zd³awienie paryskiej rebelii przypieczêtowa³o tylko sukces Bismarcka, jakim niew±tpliwie by³o zjednoczenie niemieckich terytoriów. II Rzesza, w przeciwieñstwie do królestwa W³och, od pocz±tku byla wielkim ¶wiatowym mocarstwem.
Otto von Bismarck pozosta³ kanclerzem Rzeszy do 20 maja 1890 roku, kiedy to zosta³ odwo³any przez Wilhelma II, syna pierwszego cesarza Rzeszy. Ostatnie lata swego ¿ycia "¯elazny Kanclerz" spêdzil na spisywaniu pamiêtników. Umar³ 30 lipca 1898 roku. Jego zw³oki pochowano w mazoleum.
BIBLIOGRAFIA | |
1. Waldemar £azuga, "Historia Powszechna. Wiek XIX" Wydawnictwo Poznañskie, 1999
2. Halina Tomalska, "Polska i ¶wiat w XIX wieku" Wydawnictwo Juka,
3. Jerzy Prokopczuk, "Historia Powszechna. 1871-1939" Wyd. WSIP, Warszawa 1984
4. Internetowa Encyklopedia Wikipedia
|
|
|
|