|
Lubię czytać historie opowiadające o wojnie. Nie o tej wojnie generałów i całych dywizji, ale o zadaniach bojowych zwykłych szarych żołnierzy i o losach danych kompanii. Lecz takich książek jest niewiele. Na szczęście ostatnio natrafiłem na jedną z nich. Są to wspomnienia Leona Małka zatytułowane "Strzępy żołnierskiej epopei".
O czym ta książka opowiada? Przede wszystkim przedstawia drogę bojową autora. Czyli standardowy szlak żołnierza 1 Armii WP - od Lenino do Berlina. Dzięki książce dowiadujemy się o przygodach wojennych autora oraz przebiegu danych operacji z punktu zwykłego szarego żołnierza. Dodatkowo poczytamy także o tym, jak wyglądało szkolenie bojowe, poznamy życie wojaków "od kuchni", czyli dowiemy się co robili żołnierze, kiedy mieli chwilę wytchnienia, poznamy codzienne wojenne obyczaje oraz zagłębimy się w przemyślenia autora. Książka opowiada naprawdę ciekawe wydarzenia, gdyż jej autor nie tylko walczył pod Lenino, ale także bił się o Wał Pomorski, przeprawiał się pod ogniem przez Odrę i zdobywał stolicę Rzeszy.
Książka jest bardzo ciekawa, gdyż autor zagłębił się w to, co się dzieje z żołnierzami miedzy bitwami. Chce on pokazać, że wojna nie składa się z samych bitew, ale też długich morderczych marszów, żmudnych patroli i ciężkich walk i drobnymi hitlerowskimi grupami wojsk, które dostały się za wojska radzieckie oraz polskie i atakują pod osłoną nocy. Dokładnie pokazane jest także, jak młodzi żołnierze stają się weteranami wojny. Pokazano też w znaczący sposób taktykę prowadzenia wojny przez dane oddziały. Autor opisuje również poszczególnych jego kolegów, bohaterskie czyny niektórych żołnierzy, czy też swoje sądy o dowódcach.
|
|
|
|
Ogółem możemy z książki dowiedzieć się, co w czasie wojny robili, myśleli i jak odpoczywali żołnierze 1 Armii WP. Możemy także poczytać o przygodach autora ze specyficzną kompanią - mianowicie kompanią karną, której żołnierze są wysyłani do najcięższych, "niemożliwych" zadań.
Książka wciąga i z ciekawością czytamy o losach jakże nam bliskich wojaków. Jedyne, do czego mam zastrzeżenia, to ostatni rozdział książki mówiący o walce naszych wojsk z AK czy też innymi siłami zbrojnymi kierowanymi przez rząd londyński. Jednak nie możemy się temu dziwić, gdyż książka jest pisana przez oficera politycznego, a ponadto powstała w latach polskiego komunizmu. Te wszystkie złe słowa o "bandach rzezimieszków" nie psują jednak obrazu tej naprawdę dobrej książki.
Czy warto więc przeczytać tę książkę? Z pewnością tak. Dostarcza ona nam wielu ciekawych wiadomości i pozwala dokładniej poznać nam życie żołnierza Wojska Polskiego. Polecam ją każdemu, kto lubi czytać.
» Leon Małek "Strzępy żołnierskiej epopei"
|
|
- |
Tytuł: Strzępy żołnierskiej epopei
Autor: Leon Małek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Rok wydania: 1973
Stron: 236
Okładka: miękka
Cena: ?
|
|
|