ADATS jest rakietowym zestawem obrony przeciwlotniczej przeznaczonym do zwalczania celów na małych dystansach i wysokościach, zdolnym do rażenia także celów naziemnych. Produkowany jest przez Oerlikon Contraves z siedzibą w Zurychu oraz Oerlikon Contraves, Inc. z siedzibą w Quebecu. Może być montowany na podwoziach M-113 (takiej wersji używa Kanada) i M-3 Bradley.
ADATS jest od 1988 roku na wyposażeniu CF LLADS (Canadian Forces Low-Level Air Defence System, System Niskopułapowej Obrony Powietrznej Kanadyjskich Sił Zbrojnych). Dostawy zakończono w 1994 roku, zamknęły się liczbą trzydziestu sześciu zestawów. Jeden zestaw stacjonarny dostarczono Tajlandii. Obecnie firma Oerlikon opracowuje program modernizacyjny.
Dowodzenie
System dowodzenia ADATS może jednocześnie i w czasie rzeczywistym koordynować prowadzenie ognia przez sześć zestawów (obejmuje to: analizowanie danych, rozpoznawanie i priorytetyzację celów, kontrolę ognia; maksymalna liczba jednocześnie zwalczanych przez 6 kooperujących wyrzutni celów to 48), oddalonych jeden od drugiego o 20 kilometrów, a rolę pojazdu dowodzenia pełnić może którykolwiek zestaw rakietowy.
Komunikacja między zestawami odbywać się może poprzez kabel, jak i falami radiowymi (ponad 2000 dostępnych częstotliwości) – obiema tymi drogami można dokonywać pełnej wzajemnej wymiany danych.
Pocisk
Pocisk systemu ADATS może przechwytywać każdy typ celów powietrznych na małej wysokości. Zasięg pocisku wynosi 10 kilometrów, sterowany jest metodą podążania wzdłuż wiązki laserowej, osiąga prędkość Mach 3+ i wytrzymuje przeciążenia do 60g.
Detonacja 12-kilogramowej głowicy następuje za pośrednictwem laserowego zapalnika zbliżeniowego. Zdolność penetracyjna na testach sięgała 900 mm pancerza jednorodnego.
Kontrola ognia
Elektrooptyczne układy śledzenia celów i kierowania ogniem zestawu ADATS są dziełem firmy Lockeed Martin i mają wiele wspólnego z układami wykorzystywanymi w śmigłowcu Apache. Uzupełnione są układami śledzenia w podczerwieni, laserem na dwutlenek węgla służącym do sterowania pociskiem i dalmierzem laserowym.
Pulsacyjny radar dopplerowski systemu ADATS o zasięgu 25 km i pułapie maksymalnym 8600 m zapewnia każdemu zestawowi pełną autonomiczność, a współpracujące z nim systemy pozwalają na namierzanie celów także dla innych zestawów. Śledzonych może być jednocześnie 20 obiektów, tak podczas ruchu pojazdu bazowego, jak i w spoczynku.
Sekwencja przechwycenia
Od wstępnego wykrycia celu do odpalenia pocisku mija niespełna 5 sekund. Wykryciu celu, rozpoczyna się śledzenie go, tak przez radar, jak i w widmie podczerwieni oraz przed systemy telewizyjne (w przypadku zwalczania celów lądowych nie jest używany radar). Następnie następuje identyfikacja celu i decyzja o otwarciu ognia. Cel zostaje oświetlony laserowym promieniem sterującym, po czym następuje odpalenie pocisku.
Po 2 sekundach zestaw gotów jest do odpalenia kolejnego pocisku.