Dzięki uprzejmości wydawnictwa Bellona w moich rękach znalazło się prawdziwe studium nad taktyką wojenną czasów starożytnych. Jest to pierwsza część dwutomowego dzieła poświęconemu wojnom okresu starożytności i wieków średnich.
Autor, Brian Todd Carey, ceniony amerykański historyk wojskowości, zabiera nas w odległe czasy pierwszych cywilizacji Żyznego Półksiężyca, aby przez kolejne 3500 lat analizować rozwój wojennego rzemiosła. Na osi czasu pomiędzy cywilizacjami Mezopotamii a upadkiem Rzymu nie brakowało konfliktów z których autor wyłuskał 26 najcharakterystyczniejszych bitew, nie tylko decydujących o obliczu ówczesnego świata, lecz także idealnie obrazujących rozwój techniki i myśli militarnej. Jak sam podkreśla – rodzące się wtedy standardy, są „bazą wypadową” i dla dzisiejszych teoretyków. Książka ma na celu przybliżenie i zobrazowanie czytelnikowi procesu ewolucji na polach bitew, relacji zachodzących między samymi doktrynami i narodami je stosującymi, wielką rolę przywództwa – jednostki szalenie istotnej dla rezultatu starcia oraz wpływu czynników logistycznych na przebieg kampanii.
Co skłoniło Briana Careya do stworzenia owej książki? Jak sam przyznaje w „Przedmowie”, decyzja o rozpoczęciu prac nad dziełem powstała w wyniku potrzeby stworzenia kompleksowego opracowania dziejów rozwoju starożytnej myśli militarnej. Muszę przyznać, że autor pieczołowicie wypełnił ową „pustkę”.
Sięgając po „Wojny…”, otrzymujemy sporą dawkę fachowej wiedzy. Pięć rozdziałów tworzących esencję książki (choć można do nich doliczyć również ciekawy „Wstęp”) uzupełnionych jest przejrzystymi i rzeczowymi mapami, planami bitew (ich twórcami są współpracownicy Careya: Joshua B. Allfree oraz John Cairns), czarno-białymi fotografiami oraz dołączonym na końcu książki „Słownikiem pojęć militarnych” w którym znajdziemy proste, dokładne definicje terminów wojskowych występujących na stronach dzieła.
„Wojny…”, jako studium dziejów wojskowości, są książką fachową, z dużą ilością specjalistycznego słownictwa, więc nie mogę napisać, iż średnio zainteresowany tematyką będzie czytał jednym tchem. Sam osobiście pierwszy raz spotkałem się z opracowaniem tego typu specjalności, więc z pewnością odczuwam brak większego polotu autora, co jednak z nadwyżką wynagradza mi radość z pozyskania szerokiej wiedzy na temat 3,5 tys. pierwszych lat sztuki militarnej. Mogę zapewnić Czytelnika, nawet nieobytego z tematyką książki, iż jego wiedza znacznie się poszerzy.
Chciałbym jeszcze dodać parę przyjemnych słów na temat aspektu technicznego opracowania. Wydawnictwo Bellona zapewniło znakomitą korektę tekstu (jedynym błędem którego się dopatrzyłem był występujący cztery razy w całym tekście brak jednej literki w wyrazie), dobrą jakość papieru oraz przejrzysty, estetyczny układ książki i odpowiedni dla oczu rozmiar czcionki. Oczywiście tradycyjnie ponarzekam na brak twardej oprawy oraz brak kolorów w grafikach, jednakże już ładnych parę lat stykania się z taką literaturą nauczyło mnie, że nie można traktować tego jako błąd wydawnictwa, choć takie postępowanie na plusa na pewno nie zasługuje.
Tak więc serdecznie polecam wszystkim fanom wojskowości tą książkę. Lektura da Wam wiele przyjemności i wiedzy.
Wydanie: Warszawa 2008
Tytuł oryginalny: Warfare In the Ancient World
EAN 9788311110793
Tłumaczenie: Marcin Łakomy
Objętość: 240 stron
Format: 170 x 240 mm
Oprawa: miękka