Doktor Krzysztof Liedel jest jednym z najbardziej cenionych polskich ekspertów w dziedzinie terroryzmu międzynarodowego i metod jego zwalczania. Obecnie zajmuje stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Pozamilitarnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a ponadto jest wykładowcą warszawskiego Collegium Civitas. „Zwalczanie terroryzmu międzynarodowego w polskiej polityce bezpieczeństwa” to najnowsza jego książka, poświęcona zagadnieniu, co do którego „nie udało się do chwili obecnej osiągnąć consensusu w sprawie prawnej definicji tego pojęcia”.

Uprzedzam nieświadomych, że jest to nie publikacja popularyzująca spektakularną walkę specsłużb z terrorystami, ale poważna praca stanowiąca uporządkowane źródło wiedzy dla Czytelnika interesującego się problematyką bezpieczeństwa, przede wszystkim dedykowana tym, którzy dopiero rozpoczynają poznawania sfery antyterrorystycznej i kontrterrorystycznej.

„Zwalczanie terroryzmu…” jest publikacją złożona z czterech rozdziałów, z czego właściwa, tytułowa analiza zajmuje dwie ostatnie części. „Terroryzm międzynarodowy jako zjawisko wpływające na bezpieczeństwo międzynarodowe i ład globalny” stanowi pierwszy rozdział, w którym autor przedstawia zagadnienie terroryzmu międzynarodowego w sferze postrzegania bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Ukazuje wpływ terroryzmu na poziom ładu i bezpieczeństwa, a także wyznaczniki zjawiska będącego zagrożeniem asymetrycznym.

W drugim rozdziale, „Przeciwdziałanie terroryzmowi jako element działań na rzecz bezpieczeństwa państwa”, opracowano temat przeciwdziałania terroryzmowi, a także stosowanej profilaktyki i metod rozpoznawczych jako złożonego systemu działań na rzecz bezpieczeństwa państwa. Trzeci rozdział, „Przeciwdziałanie terroryzmowi jako element strategii działań na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989–2001”, jest zasadniczym przedstawieniem przeciwdziałania terroryzmowi w naszym kraju. W okresie określanym mianem „pauzy strategicznej”, tuż po przemianie ustrojowej, terroryzm nie był traktowany jako poważne zagrożenie dla porządku publicznego w Polsce. Chwała autorowi, że pokusił się o interesujące przedstawienie w ujęciu prawnym działań podejmowanych przez krajowe instytucje w sferze: policyjnej, militarnej, wywiadowczej i międzynarodowej. Warto wspomnieć, że przed wydarzeniami z 11 września 2001 roku nie istniały w naszym kraju regulacje prawne odnoszące się do czynów o charakterze terrorystycznym.

W ostatniej części, „Zwalczanie terroryzmu jako środek zapewniania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej po 11 września 2001 roku”, uwaga eksperta skupiona jest na zmianach wynikłych przy kreowaniu polityki bezpieczeństwa przez Polskę już po przełomowym ataku na WTC i rozpoczęciu globalnej „wojny z terroryzmem”. Rozdział przedstawia ogólną strukturę i kompetencje głównych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie terroryzmowi w naszym kraju. Czytelnik jest także zapoznawany ze stanem prawnym i zasadniczymi zmianami, które zaszły w tym szczególnie wrażliwym obszarze bezpieczeństwa na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W części tej zapoznajemy się także z działaniami podejmowanymi w ramach współpracy międzynarodowej chociażby w Iraku czy Afganistanie, a także na forum ONZ, UE i nie tylko.
Jak przedstawia wydawca, „Niniejsza publikacja służyć ma udzieleniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego praktyka w zakresie budowy systemu bezpieczeństwa państwa w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych nie nadąża za potrzebami w tym zakresie oraz jakie działania powinny zostać podjęte, aby system przeciwdziałania terroryzmowi w Polsce uczynić efektywnym”. Rzeczywiście, w naszym kraju system przeciwdziałania terroryzmowi nadal raczkuje i nie uzyskał dotychczas kształtu zapełniającemu mu prawne, funkcjonalne i organizacyjne ramy efektywnego działania wobec zagrożeń terrorystycznych. Powszechnie wiadomo, że w tak newralgicznym obszarze bezpieczeństwa państwa kwestia wdrożenia odpowiedniego systemu i regulacji jest potrzebą priorytetową.

Recenzowana publikacja jest jedną z czterech książek z serii „Zarządzenie bezpieczeństwem” warszawskiego wydawnictwa Difin. W aspekcie technicznym należą się wydawcy słowa uznania, przygotował naprawdę profesjonalne wydanie. Książka Krzysztofa Liedla jest niezwykle interesującą pozycją w coraz bogatszej literaturze poświęconej terroryzmowi. Wielką jej wartością jest omawianie polskich wysiłków zmierzających do zwalczania zagrożenia numer jeden początku XXI wieku. Autor profesjonalnie ukazuje Czytelnikowi problematykę terroryzmu w polityce bezpieczeństwa. Mimo że tematyka ta obraca się w gąszczu fachowej terminologii, warsztat eksperta gwarantuje, że książkę… po prostu przyjemnie się czyta. Miłym smaczkiem jest fakt, iż autor nie stroni od przytaczania osobistych wspomnień czy refleksji.

Reasumując, zapewnienie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w kontekście zwalczania terroryzmu jest jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed kreowaną polityką bezpieczeństwa Polski. Cechy terroryzmu, jego dynamika, asymilacja do warunków, będą odzwierciedlały charakter świata XXI wieku – jego dynamikę, rosnącą złożoność środowiska bezpieczeństwa itd.

Książkę Krzysztofa Liedla polecam wszystkim zajmującym się i zainteresowanym walki z terroryzmem międzynarodowym. Publikacja jest cennym źródłem wiedzy zarówno dla osób zawodowo zajmujących się wspomnianą tematyką, jak i chcących jedynie hobbystycznie poszerzyć wiedzę na temat zwalczania terroryzmu. Szczególnie polecam studentom kierunków związanych z bezpieczeństwem.