Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała 27 sierpnia o zgodzie Departamentu Stanu na eksport 180 pocisków powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120C-7 AMRAAM dla Węgier. Tym samym Budapeszt otrzyma tyle pocisków, o ile prosiół. W skład kontraktu wejdzie również pakiet logistyczny i części zamiennych. Szacowana wartość kontraktu to 500 milionów dolarów (1,965 miliarda złotych).

Węgierskie wojska lotnicze pozyskają również sześć pocisków ćwiczebnych CATM-120C, cztery sekcje naprowadzania i kierowania dla AIM-120C-7, pojemniki transportowo-magazynowe, części zamienne i zestawy naprawcze, urządzenia kryptograficzne, łącznościowe, zestawy nawigacyjne, oprogramowanie i wsparcie komputerowe systemów broni. Ponadto Amerykanie pomogą Węgrom w szkoleniach i zapewnią wsparcie integracyjne. Głównym wykonawcą kontraktu będą zakłady Raytheon Missile Systems w Tucson w Arizonie.

Węgrzy pozyskują pociski dla czternastu samolotów wielozadaniowych JAS 39C/D Gripen z Eskadry Myśliwskiej Puma, która stacjonuje w 59. Bazie Lotniczej Dezső Szentgyörgyiego w Kecskemécie.

Ponadto Budapeszt otrzyma szyfrowane oprogramowanie dla radarów kierowania ogniem AN/MPQ-64F1 Sentinel, które pozyskiwane są w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej. Dzięki temu AMRAAM-y będą wykorzystywane do naziemnej obrony przeciwlotniczej, której trzon prawdopodobnie stanowić będą zestawy NASAMS. Pociski AIM-120C-7 mogą być bowiem odpalane z tego systemu. NASAMS-y zastąpią w linii szesnaście zestawów 2K12 Kub, których dni w 12. pułku obrony powietrznej wojsk lotniczych są już policzone.

Wcześniej DSCA wyraziła zgodę na pozyskanie pocisków tego typu przez Japonię i Australię. Tokio wnioskowało o 160 pocisków, Canberra zaś chce pozyskać 108 pocisków bojowych i sześć ćwiczebnych.

16 kwietnia 2019 roku dla Raytheona zabezpieczono środki finansowe, które mają pozwolić na produkcję kolejnej transzy pocisków AIM-120C-7 na rodzime potrzeby i dla użytkowników eksportowych. Jednym z nich jest Polska, która zamówiła dziewięćdziesiąt pięć pocisków w wersji AIM-120C-7 w grudniu 2016 roku. W listopadzie 2017 DSCA zgodziła się na sprzedaż kolejnych 150 pocisków. Pierwsza transza 126 AMRAAM-ów w wersji C-5 trafiła do Polski wraz samolotami F-16.

Zobacz też: Nie ma chętnych na węgierskie MiG-i-29

(airforce-technology.com, dsca.mil)

Maciej Hypś, Konflikty.pl