Jedyny ukraiński okręt podwodny, Zaporoże, opuścił port w Sewastopolu na Morzu Czarnym i obecnie przygotowuje się do prób morskich. Będą to pierwsze, po dwudziestoletnim okresie przestoju, ćwiczenia na pełnym morzu.

Wspomniana jednostka to radzieckiej produkcji okręt podwodny projektu 641 o napędzie spalinowo-elektrycznym, który zbudowany został 40 lat temu. Po tym, jak uległ awarii, został przetransportowany do doku w Sewastopolu i tam pozostał na wiele lat. W sierpniu 1997 roku został przekazany do dyspozycji Ukraińców. Jednocześnie stał się symbolem upadku marynarki wojennej Ukrainy.

Duży udział w naprawie tej jednostki mieli rosyjscy inżynierowie, a ukraińska załoga była szkolona w rosyjskich bazach morskich. Obecnie nie charakteryzuje się on wysokim poziomem bojowym, a dodatkowy sprzęt, jaki został dodany podczas remontu, nie jest w stanie znacznie podnieść jego wartości bojowej.

„Próby morskie okrętu podwodnego Zaporoże są ważnym wydarzeniem dla ukraińskiej marynarki wojennej”. Cytowany tutaj ukraiński minister obrony Dmytro Sałamatin wierzy, iż udane próby morskie zapewnią odrodzenie podwodnej floty Ukrainy.

(RIA Nowosti)