14 listopada odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia rozminowywania Falklandów. Ostatnie druty kolczaste i znaki informujące o polach minowych zniknęły niemal czterdzieści lat od zakończenia wojny. Dzięki temu wiele miejsc na wyspach stało się ponownie dostępnych dla mieszkańców i turystów.
W czasie uroczystości nazwanej „Odzyskaniem plaż” wielu mieszkańców przybyło na Gypsy Cove i Yorke Bay – fragmenty wybrzeża, które rozminowywano jako ostatnie. Rozminowywanie plaż realizowano za pomocą opancerzonych koparek z łyżkami do przesiewania piasku i wykrywaczy metali. Zastosowanie koparek było konieczne z powodu dużej głębokości, na której osiadały miny ułożone w piasku plażowym.
The symbolism of people walking past discarded minefield signs after the last landmines left behind in the #Falklands by Argentine forces in 1982 were destroyed this afternoon pic.twitter.com/a6lAkCZ5Ww
— Ronnie MB 🇫🇰 (Ronnie MacLennan Baird) (@RMBFLK) November 14, 2020
Po przemówieniach zastępcy gubernatora Alexa Mithama oraz Leony Roberts i Guy Marota z Programu Rozminowywania Wysp Falklandzkich (Falkland Islands Demining Programme) dokonano publicznego wysadzenia w powietrze ostatniej miny i usunięto ostatnie płoty zagradzające dostępu do plaż.
– Trudno ubrać w słowa, jakie znaczenie dla lokalnej ludności ma to wydarzenie – mówiła Leona Roberts. – Falklandy są znane ze swojego niezwykłego krajobrazu, niekończącego się horyzontu, wolnej przestrzeni i unikalnych scenerii. Ale po 1982 roku na tym krajobrazie pojawiła się blizna będąca efektem wojny. Musieliśmy uczyć nasze dzieci o niebezpieczeństwach pól minowych i mieliśmy nadzieję, że nadejdzie kiedyś dzień, w którym staniemy się wolni od min. Gdy powiem, że jestem zachwycona, że możemy biegać gdziekolwiek chcemy, będzie to wielkie niedopowiedzenie.
The last land mine in the Falklands was destroyed today and the people of the Falklands can now enjoy this beautiful beach near Stanley following an official opening😍 pic.twitter.com/cb63sjbYMS
— Lisa Watson (@Lisafalklands) November 14, 2020
Program rozminowywania i usuwania niewybuchów był realizowany przez zespół SafeLane składający się głównie z saperów z Zimbabwe. W ciągu wielu lat oczyścili oni obszar o powierzchni równej 28 800 boiskom do piłki nożnej. Rozminowywanie rozpoczęło się w 2009 roku i kosztowało 44 miliony funtów. Zostało zakończone trzy lata przed czasem, co jest niezwykłym osiągnięciem, jeśli wziąć pod uwagę trudne warunki terenowe i meteorologiczne, w jakich musieli pracować saperzy.
– To historyczna chwila dla Falklandów, ponieważ dzisiaj, po prawie czterdziestu latach, Falklandy są oficjalnie oczyszczone z min – mówił zastępca gubernatora Alex Mitham. – Jednakże zobowiązanie brytyjskiego rządu do wyeliminowania min lądowych nie kończy się w tym miejscu i będzie on nadal przeznaczał miliony funtów na projekty rozminowywania prowadzone na całym świecie.
Wielka Brytania przeznaczyła 36 milionów funtów na programy rozminowywania w Afganistanie, Angoli, Kambodży, Laosie, Libanie, Somalii, Sudanie, Wietnamie, Jemenie, Zimbabwe i na Sri Lance. Ponadto jest stroną konwencji o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych.
– Był to bardzo wymagający program realizowany przez wiele lat przez około 240 osób – mówił szef Falkland Islands Demining Programme, Guy Marot. – Jestem zaszczycony, że dzięki mojej funkcji mogłem zobaczyć pierwszą i ostatnią minę usuwaną z ziemi. Wszyscy możemy teraz powiedzieć, że praca została wykonana.
Przemówienie skierowane do mieszkańców Falklandów przygotował także książę Cambridge, czyli książę William, który przez pewien czas służył na Falklandach:
SafeLane dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie rozminowywania i radzenia sobie z innymi niewybuchami zarówno w strefach działań wojennych, jak również na typowych placach budowy. Firma prowadzi rozpoznanie, identyfikację zabezpieczenie obszaru i neutralizację zagrożenia. Ponadto świadczy usługi doradcze i szkoleniowe na całym świecie. W ciągu trzydziestu lat pracowała w sześćdziesięciu państwach, realizując 25 tysięcy projektów. W tej chwili zatrudnia ponad 1500 pracowników i 120 psów.
2 kwietnia 1982 roku Argentyna dokonała inwazji na Falklandy. W odpowiedzi Wielka Brytania przeprowadziła operację „Corporate” z zadaniem odzyskania wysp. Operacja zakończyła się sukcesem Brytyjczyków 14 czerwca 1982 roku – data ta jest najważniejszym świętem na Falklandach. W czasie wojny Argentyńczycy rozłożyli na wyspach tysiące min. Część z nich została usunięta bezpośrednio po wojnie przez żołnierzy brytyjskich, jednak ze względu na dużą liczbę ofiar dalsze rozminowywanie przerwano. W 2009 roku kontrakt na rozminowywanie przyznano SafeLane, która usunęła z Falklandów ponad 20 tysięcy min.
Zobacz też: Wietnam odbiera pierwsze T-90
(mercopress.com)