Podczas rosyjskich testów systemu 9K720 Iskander-M prowadzonych w Kazachstanie jeden z pocisków wylądował w obwodzie aktiubińskim poza ustaloną strefą ćwiczeń. Co najciekawsze, według danych przekazanych przez serwis topwar.ru pocisk uderzył 627 kilometrów od miejsca odpalenia. Potwierdzenie tych informacji będzie oznaczało, że Rosja łamała Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF).
Pocisk 9M723 systemu Iskander-M klasyfikowany jest jako pocisk pseudobalistyczny, gdyż porusza się po spłaszczonej (a nie balistycznej) trajektorii i według nieoficjalnych informacji może wykonywać manewry z dużym przeciążeniem na każdym jej odcinku. Według wcześniejszych zapewnień Moskwy 9M723 miał mieć zasięg maksymalny 480 kilometrów. Latem ubiegłego roku Stany Zjednoczone odstąpiły od traktatu INF, oskarżając Rosję o ustawiczne łamanie jego postanowień. Wypadek w Kazachstanie może dowodzić, że oskarżenia nie były bezpodstawne.
Wystrzelenie rakiety nastąpiło 9 styczna zgodnie z ustalonym harmonogramem ćwiczeń (niektóre media błędnie donosiły, że pocisk odpalono z terytorium Rosji). Według komunikatu ministerstwa obrony Kazachstanu nikt nie został ranny, nie doszło również do eksplozji, a miejsce uderzenia zabezpieczyła policja. Okoliczności zdarzenia, zgodnie z postanowieniami umowy między Rosją i Kazachstanem, będzie wyjaśniać wspólna komisja.
The INF Treaty ended in time. The wreckage of the Iskander launched from the Russian Federation fell on the territory of Kazakhstan outside the missile range, this is +620 km from the border of the Russian Federation. pic.twitter.com/4HrnHl2lvb
— Evgeniy Maksimov (@PararamTadam) 11 stycznia 2020
Moskwa korzysta z kilku położonych na stepie poligonów utworzonych jeszcze w czasach radzieckich. Ich dzierżawa od lat budzi jednak kontrowersje. Władze w Nur-Sułtanie (dawniej Astana) uważają, że Rosja płaci stanowczo za mało za możliwość użytkowania poligonów.
Po 2015 roku rosyjskie siły wycofały się z kilku z nich, a inne dzielą z krajowymi siłami zbrojnymi. Kazachstańscy politycy porównują to do sytuacji Amerykanów w Niemczech, gdzie opłaty są wielokrotnie wyższe, dlatego podkreślają, iż czas skończyć z preferencyjnym traktowaniem wojsk rosyjskich.
Zobacz też: Rakietowa Ukraina. Sytuacja nad Dnieprem wobec końca INF
(mod.gov.kz, eurasianet.org, topwar.ru)