Nie słabnie napięcie nad Morzem Egejskim. 12 kwietnia niedaleko wyspy Skiros na Morzu Egejskim rozbił się grecki myśliwiec Mirage 2000. Według niektórych mediów myśliwiec był jednym z pary wracającej po przechwyceniu tureckich F-16 naruszających grecką przestrzeń powietrzną.
Zorganizowana akcja ratunkowa zakończyła się odnalezieniem ciała pilota – trzydziestoczteroletniego Jorgosa Baltadorosa. Służył on w 331. Eskadrze z bazy Tanagra. Minister obrony Panos Kammenos złożył hołd „poległemu, który walczył w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej”.
Prowadzone jest dochodzenie w sprawie przyczyny wypadku. Jedne media informują, że doszło do starcia z myśliwcami obu państw, ale według innych – w tym powołujących się na źródła w greckich siłach powietrznych – Turcy wrócili nad swoje terytorium, zanim Mirage’e znalazły się w na miejscu akcji.
Turcy wydali oficjale oświadczenie, w którym informują, że żaden ich samolot nie znajdował się nawet w pobliżu tego regionu Morza Egejskiego. Ponadto turecki premier Binali Yıldırım wyraził kondolencje z powodu śmierci pilota.
W latach 1990–2018 w osiemdziesięciu jeden wypadkach samolotów greckich sił powietrznych zginęło 125 osób. W tym czasie utracono czternaście F-4, trzynaście Mirage’ów 2000, trzynaście A-7, dwanaście F-16, sześć Mirage’ów F1 i dwa C-130. Najtragiczniejsza była katastrofa C-130 z lutego 1991 roku, gdy transportowiec rozbił się o górę Othrys. Zginęły wtedy sześćdziesiąt trzy osoby.
Dwa ze straconych samolotów zostały zniszczone w wyniku konfrontacji z Turkami. W czerwcu 1992 roku Mirage F1 rozbił się w Morzu Egejskim w czasie próby przechwycenia samolotów tureckich, natomiast w maju 2006 roku grecki F-16 zderzył się w powietrzu z tureckim F-16.
Zobacz też: Mirage 2000 w Malborku
(greekreporter.com, businessinsider.com, ekathimerini.com, ahvalnews.com)