Minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że Wojska Powietrznodesantowe Federacji Rosyjskiej powinny rozszerzyć zakres prowadzonych operacji oraz stać się siłami szybkiego reagowania. Do ich zadań należałaby reakcja na sytuacje kryzysowe o małym stopniu skomplikowania.
Szojgu podkreślił również potrzebę wypełnienia do 2013 roku wszystkich zleceń produkcyjnych w zakresie obronności państwa. Tym samym zapewniona zostałaby kompleksowa remilitaryzacja jednostek wojskowych.
Standardowy zakres zadań WDW w czasie wojny jest znacznie rozszerzony. Używane są w szczególności do operacji desantowych na tyły przeciwnika, których celem jest zajęcie, zniszczenie lub utrzymania ważnych punktów, takich jak lotniska, mosty do czasu nadejścia sił głównych wojsk. Co więcej wykorzystuje się je do paraliżowania systemów dowodzenia, komunikacji oraz systemów zaopatrzenia i logistyki przeciwnika. Nie mniej ważnym zadaniem jest zwalczanie desantów dokonanych na tyłach wojsk własnych.
Powyższe funkcje zostałyby rozszerzone o możliwość błyskawicznego reagowania na sytuacje kryzysowe w granicach państwa oraz poza nim. Ich głównym celem byłoby natychmiastowe reagowanie na zagrożenie, a to wymagałoby znacznego ograniczenia sprzętowego, aby żołnierze stali się bardziej mobilni. W tej sytuacji stanowić będą oni pierwszy rzut, który, w razie potrzeby przygotuje miejsce innym oddziałom.
Jednak w obecnej chwili WDW muszą skupić się na bieżących problemach. W ostatni piątek, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow podsumował dokonanie serii wyrywkowych kontroli w Siłach Zbrojnych, które ujawniły szereg systemowych niedociągnięć. Kontrole polegające na ogłaszaniu alarmów bojowych przeprowadzono jednostkach wojskowych WDW w Centralnym i Południowym okręgu wojskowym.
Kontrole wykazały niedostatecznie szybką i skuteczną reakcję w przyjmowaniu i wykonywaniu rozkazów za pośrednictwem zautomatyzowanego dowodzenia bojowego i systemów kontroli. Poza jednostkami WDW położonymi na terytorium Rosji, niedociągnięcia zostały wykryte w 201. Bazie Wojskowej w Tadżykistanie. Na podstawie sporządzonych protokołów Gierasimow polecił dowódcom wojskowym na wszystkich szczeblach zbadania problemów, opracowanie planów naprawczych, a następnie skrupulatne opracowanie wytycznych do ich usunięcia.
(en.rian.ru)