Pentagon oświadczył, że amunicja ze zubożonym uranem nie była i nie będzie używana przez amerykańskie samoloty w czasie walk z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Jest to zmiana amerykańskiej polityki, bo jeszcze niedawno uzależniano użycie takiej amunicji od potrzeb wojennych.
Obawy co do użycia amunicji ze zubożonym uranem zaczęły narastać po decyzji o wysłaniu na Bliski Wschód tuzina samolotów szturmowych A-10. Niepokojono się, że po raz kolejny Irak zostanie radioaktywnie skażony przez ten rodzaj amunicji, a już teraz jest krajem, który doświadczył jej w największym stopniu w czasie wojen w 1991 i 2003 roku. Dlatego jest jednym z państw wzywających do całkowitego zakazu używania uzbrojenia tego rodzaju.
W kontekście narastającej dyskusji, w październiku ubiegłego roku, rzecznik Pentagonu stwierdził, że trzydziestomilimetrowa amunicja ze zubożonym uranem będzie załadowana na A-10 i używana zgodnie z potrzebami wojska. Teraz jednak nastąpił zwrot w tej polityce i jak wspomniano wcześniej Amerykanie nie będą używali tego typu pocisków w czasie operacji Inherent Resolve. Zaoszczędzi to kolejnego problemu mieszkańcom Iraku, którzy już teraz muszą zmagać się z kryzysem humanitarnym, walkami z islamistami i obawami o zdrowie związanymi ze wcześniejszym użyciem amunicji z uranem.
Aktywiści społeczni i parlamentarzyści z Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii wezwali swoje rządy do wywarcia nacisku na Stany Zjednoczone w sprawie wycofanie tej amunicji. Także Zgromadzenie Ogólne ONZ głosami 150 państw uchwaliło rezolucję wżywającą do pomocy państwom dotkniętym przez ten rodzaj amunicji oraz domagającą się pomocy od państw, które jej używały aby pomogły zlokalizować miejsca jej użycia. Jak do tej pory Pentagon odmawia podania współrzędnych miejsc używania tej amunicji mimo nacisków ze strony niektórych kongresmenów i organizacji broniących praw człowieka.
Ostatnie oświadczenie Pentagonu o zaprzestaniu używania tego typu amunicji odnosi się jedynie do samolotów. W przypadku podjęcia decyzji o wysłaniu do walki oddziałów lądowych istnieje możliwość ponownego użycia amunicji ze zubożonym uranem przez czołgi i inne pojazdy opancerzone.
(globalresearch.ca, fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)