Donald Trump i jego nowa administracja słyną z dość osobliwego i luźnego podejścia do kwestii ekologii i ochrony środowiska (i szerzej nauki). Tym razem ofiarą tej polityki padła straż wybrzeża, której akademia (USCGA) na mocy rozporządzenia Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego zobligowana została do rewizji programu nauczenia. Zgodnie z wytycznymi z programu znikną wszystkie wzmianki związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska. Stosowne zarządzenie wpłynęło do USCGA w lutym, zaś zalecenie w tej sprawie wydał osobiście w styczniu Trump.

Zmiany klimatyczne są niepodważalnym faktem. Świadkami postępujących zmian jesteśmy nie tylko w Arktyce, gdzie lód topi się w zatrważającym tempie, ale i na cieplejszych akwenach. Na przykład pod wpływem wzrostu temperatury wody dochodzi do zjawiska blaknięcia raf koralowych i wymierania całych kolonii (i przy okazji ekosystemów). Decyzja wywołała więc duże poruszenie nie tylko w środowisku naukowym, ale i wśród absolwentów uczelni.

Zaniepokojeni naukowcy i absolwenci skierowali do akademii kilka listów, wyrażając obawy i apelu­jąc o niestosowanie się do zarządzeń nowej administracji. W odpo­wie­dzi 28 lutego na stronie Coast Guard Academy Alumni Association pojawiło się oświadczenie autorstwa prorektorki Amy Donahue. Podkreśliła w nim, że USCGA jest zobowiązana do przestrzegania i wdrażania dyrektyw Departamentu Bezpieczeństwa, któremu uczelnia podlega bezpośrednio.

USCGC Healy (WAGB 20) na biegunie północnym w 2015 roku.
(US Coast Guard / Petty Officer 2nd Class Cory J. Mendenhall)

Donahue dodała też, że poleciła wykładowcom przejrzenie programu nauczania USCGA w celu zidentyfikowania i poprawienia wszelkich przypadków, w których treść prowadzonych szkoleń i kursów nie spełnia wymogów zawartych w treści rozporządzenia. Zaleciła również, aby unikać używania terminu „zmiany klimatu” oraz związanej z nim terminologii opisującej współczesny, antropogeniczny wzrost globalnych temperatur w materiałach edukacyjnych. Zamiast tego położony zostanie nacisk nacisk na konkretne zjawiska naukowe i ich skutki, które są istotne dla potrzeb i misji formacji.

Zdaniem prorektorki straż wybrzeża potrzebuje oficerów, którzy rozumieją i są przygotowani do skutecznego funkcjonowania w środowisku operacyjnym morskiej służby wojskowej. W programie nauczania dalej pozostaną tematy związane między innymi z paleoklimatologią, meteorologią, oceanografią, stanem pokrywy lodowej czy ekologią morską i rybołówstwem.

Tu nie Netflix – za nic nie trzeba płacić. Jak długo będziemy istnieć, tak długo dostęp do naszych treści będzie darmowy. Pieniądze są jednak niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować.

Odkąd rozpoczęliśmy finansowanie Konfliktów przez Patronite i Buycoffee, serwis pozostał dzięki Waszej hojności wolny od reklam Google. Aby utrzymać ten stan rzeczy, potrzebujemy 1700 złotych miesięcznie.

Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.

Nasze comiesięczne podsumowania sytuacji finansowej możecie przeczytać tutaj.

MAJ BEZ REKLAM GOOGLE 97%

Do decyzji departamentu odnieśli się między innymi dwaj byli komendanci formacji: admirał Paul Zukunft, który pełnił tę funkcję w latach 2014–2018, i admirał Linda Fagan, usunięta ze stanowiska przez administrację Trumpa. Fagan pierwszą ofiarą styczniowych czystek kadrowych, które nastąpiły po objęciu władzy przez nową administrację. Według zwolnionej przed dwoma miesiącami admirał zmiany klimatyczne będą definiować działalność formacji w XXI wieku.

USCG wspierająca zwalczanie rozlewu powstałego podczas awarii elektrowni Pepco Power Generating Station w Eagle Harbor w stanie Maryland.
(USCG / PA2 Angel Deilmer)

Jej zdaniem problemem będą zarówno epizodyczne zdarzenia, jak gwałtowne powodzie i pożary lasów, jak i długoterminowe trendy wzrostu poziomu mórz i temperatur. Zagrożenia wywołane przez klimat zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, dobrobytowi gospodarczemu i bezpieczeństwu społeczności na całym kontynencie amerykańskim. Z kolei Zukunft stwierdził, że kadeci muszą być edukowani o zmianach klimatu. Ochrona środowiska to jedno z zadań formacji, a bez tej kluczowej wiedzy USCG nie będzie w stanie efektywnie realizować powierzonych zadań.

Zresztą formacja już teraz ma problem z realizowaniem innych zadań. Przez lata zaniedbań ze strony rządu federalnego USCG znalazła się na skraju poważnego kryzysu, na który składają się przede wszystkim problemy eksploatacyjne i ograniczone środki finansowe. Na utrzymanie jednostek pływających zabezpieczono środki w wysokości 13 miliar­dów dolarów rocznie. Aby sprostać potrzebom USCG, konieczne jest zwiększenie budżetu do około 20 miliardów dolarów w perspektywie roku 2033. Natomiast już teraz potrzebne są dodatkowe 3 miliardy na bieżącą eksploatację i remonty jednostek pływających i śmigłowców.

Dodatkowo według stanu na rok 2023 współczynnik kaniba­li­za­cji urządzeń nawigacyjnych i czujników na kutrach USCG wzrósł o prawie 200%. Jest to ogromna wartość. W praktyce oznacza to, że aby móc wyremon­to­wać jedną jednostkę i utrzymać ją w gotowości, konieczne jest wyjęcie potrzebnych podzespołów z trzech lub czterech innych. Na porządku dziennym jest też „współdzielenie” jednej części między kilka statków. Kryzys formacji opisywaliśmy szerzej w osobnym artykule.

Amerykański lodołamacz USCGC Polar Star (WAGB 10).
(US Navy / Senior Chief Mass Communication Specialist RJ Stratchko)

Na koniec nadmienimy, że USCGA nie jest jedynym ośrodkiem, z którym walczy nowa administracja w zakresie zmian klimatycznych. Obserwatorium kosmiczne Mauna Loa na Hawajach połączone jest z ośrodkiem Global Monitoring Laboratory, gdzie prowadzone są obserwacje dotyczące rosnącego poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze. Ośrodek dzierżawi grunt obserwatorium jedynie do końca tego roku, a Trump jest przeciwny przedłużaniu umowy.

W podobnej sytuacji znalazło się kilka ośrodków naukowych należących do narodowej agencji oceanicznej i atmosferycznej (NOAA), których umowy dzierżawy wygasają z końcem roku. NOAA przekazała jedynie, że rozmowy dotyczące przedłużenia dzierżawy są w toku, i nie informuje o dalszych szczegółach.

US Coast Guard / Petty Officer 3rd Class Luke Clayton