Amerykańska marynarka wojenna wycofuje się z planu przedłużenia resursu niszczycieli typu Arleigh Burke, ale pozostawia otwartą możliwość modernizacji części okrętów. James F. Geurts, asystent sekretarza marynarki wojennej do spraw badań, rozwoju i zaopatrzenia, powiedział 12 marca podczas przesłuchania w Kongresie, że US Navy stanęła w obliczu „poważnych wyborów”.
Przedstawiając sytuację w Podkomisji do spraw Gotowości Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Kongresu oznajmił, że powodem jest skromny budżet i rosnąca inflacja, która pomniejsza siłę nabywczą.
Obecne plany różnią się od ubiegłorocznych, gdy zakładano zwiększenie liczby okrętów pozostających w służbie poprzez metodyczne wydłużanie czasu służby Arleighów Burke’ów. James F. Geurts stwierdził, że takie działania z pewnością zwiększają rozmiar floty, ale muszą być zrównoważone poprzez budowę nowych okrętów, gdyż w końcu skończą się możliwości wydłużenia resursu.
W tym celu niezbędne jest planowanie długoterminowe. Już na początku marca pojawiła się informacja, że US Navy anulowało program remontu Burke’ów (w wersjach Flight I i Flight II), aby mogły pływać jeszcze przez dziesięć lat. Naval Sea Systems Command poinformowało, że dwadzieścia siedem niszczycieli ma pływać docelowo przez trzydzieści pięć lat. Zgodnie z tym planem pierwszy z nich – Arleigh Burke (DDG 51) – stanie się niezdolny do prowadzenia działań bojowych w 2026 roku.
Wersje Flight I/II weszły do służby w latach 1991–1999. Oznacza to, że jeśli marynarka wojenna nie podejmie działań w celu przedłużenia resursu niszczycieli, zacznie tracić od trzech do czterech rocznie od końca lat dwudziestych. Późniejsze wersje – Flight IIA – mają czterdziestoletni okres użytkowania, co daje marynarce więcej czasu na wypracowanie właściwych rozwiązań.
Ponadto w październiku 2018 roku amerykańska marynarka wojenna przyznała kontrakty na budowę łącznie dziesięciu niszczycieli serii Flight III. Wcześniej zakontraktowano konstrukcję dwóch innych niszczycieli.
Zobacz też: Pękają wyrzutnie dla okrętów podwodnych typu Columbia
(defensenews.com)