Z pojawiających się w internecie informacji wynika, że doszło do udanego ataku na rosyjski chemikaliowiec Sig (IMO: 9735335). 141-metrowa jednostka została poważnie uszkodzona i unieruchomiona, ale na chwilę obecną nie grozi jej zatonięcie.
Ukraińcy zaatakowali Siga w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, używając prawdopodobnie bezzałogowego aparatu latającego – jak wynika z przechwyconych transmisji radiowych – lub pojazdu nawodnego. Nikomu z załogi nic się nie stało, ale wiadomo, że woda wlewająca się do kadłuba przez dziurę w burcie zalała maszynownię.
AIS data, courtesy of @MarineTraffic, shows that the ship was at anchorage about 20 kilometers south of the Kerch Strait Bridge. A @planet satellite image, taken on August 4 at 10:35 local time, confirms that SIG was indeed there. H/t @riley_mellen. pic.twitter.com/lhGDB65vhb
— Christiaan Triebert (@trbrtc) August 4, 2023
Sig to jednostka dobrze znana obserwatorom rosyjskiego „wkładu” w wojnę domową w Syrii. W 2019 roku został wpisany na listę sankcyjną wraz z czterema innymi statkami należącymi do petersburskiego Transpietroczartu za wożenie paliwa lotniczego do Syrii.
Z wiadomości nadanej przez załogę Siga wynika również, że statek nie przewoził żadnego ładunku (co najpewniej jest prawdą, gdyż jest w trakcie rejsu powrotnego do Rosji) i że marynarze czekają na instrukcje od szefostwa.
Transpetrochart’s Russian flag tanker Sig, sanctioned by @USTreasury for link to SOVFRACHT, itself sanctioned for supplying Syrian Co For Oil Transport, Russian Army in #Syria & operating in #Crimea, transited Bosphorus to Med from occupied Feodosia’s seized oil terminal to Syria pic.twitter.com/7OrUfDTxky
— Yörük Işık (@YorukIsik) April 10, 2023
Na Telegramie pojawiły się już pierwsze zdjęcia pokazujące uszkodzenia na pokładzie chemikaliowca. Sugerują one, że atak mógł być przeprowadzony za pomocą dwóch pojazdów bezzałogowych – jednego latającego (to on spowodowałby uszkodzenia nadbudówki) i jednego nawodnego (uszkodzenie kadłuba i zalanie maszynowni). Z drugiej strony – eksplozja mogła być po prostu na tyle silna, aby fala uderzeniowa ogarnęła nadbudówkę.
Około 23.10 z Noworosyjska wyszedł holownik-pchacz Mierkurij (IMO: 7391692), który ruszył Sigowi na pomoc. Później agencja TASS poinformowała, że na miejscu pojawił się także drugi holownik. Prawdopodobnie wspólnie będą próbowały doprowadzić Siga właśnie do Noworosyjska, odległego o mniej więcej siedemdziesiąt kilometrów.
Przypomnijmy, że rosyjskie ministerstwo „obrony” oświadczyło, iż od 20 lipca wszystkie statki wchodzące do ukraińskich portów będą uznawane za przewożące uzbrojenie. Ukraina odpowiedziała pięknym za nadobne: potępiła najeźdźców za atakowanie prawa wolności żeglugi i zapowiedziała, że od 21 lipca wszystkie jednostki zmierzające do rosyjskich portów czarnomorskich, a także do portów ukraińskich okupowanych przez Rosję, mogą być uznane za transportujące ładunki o przeznaczeniu wojskowym „ze wszystkim odpowiednim ryzykiem”.
Także na samej Cieśninie Kerczeńskiej nie było tej nocy spokoju. W pobliżu Mostu Krymskiego również pojawiły się nawodne bezzałogowce. Rosjanie twierdzą, że zniszczyli kilka dronów, nie wiadomo, czy któremukolwiek z nich udało się dosięgnąć mostu.
Russian channels report three naval drones attacked the Crimea bridge (official reports claim drones were destroyed), but another drone reported hitting an oil tanker approx 30 miles from the bridge…which may have been the real 🎯? pic.twitter.com/bOn7iei5XC
— Christo Grozev (@christogrozev) August 4, 2023
To już drugi udany atak na rosyjski cel nawodny w ciągu dwóch dni. Minionej nocy jeden dron nawodny uderzył w okręt desantowy projektu 775 Oleniegorskij gorniak w Noworosyjsku. Jednostka należy do Floty Północnej, ale została skierowana na Morze Czarne w fazie przygotowań do napaści na Ukrainę, co pod względem symbolicznym czyni ją jeszcze smakowitszym celem.
Footage of the Ukrainian USV hitting the Russian Ropucha class LST. pic.twitter.com/ksLP9PZfE5
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 4, 2023
Zdjęcia, które później pojawiły się w internecie, nie pozostawiają wątpliwości: Oleniegorskij gorniak został uszkodzony, nabrał wyraźnego przechyłu na lewą burtę i również potrzebował wsparcia holowników.
that captain must have been drinking last night… pic.twitter.com/5jlK0L1SR8
— Christo Grozev (@christogrozev) August 4, 2023
Operację przeprowadziły wspólnie ukraińska marynarka wojenna i służba bezpieczeństwa. Według oficjalnych informacji dron przenosił głowicę bojową o wagomiarze 450 kilogramów. Torpeda z taką głowicą uderzająca poniżej linii wodnej przełamałaby okręt w pół.
⛴️/1. Ukrainian sea drones attacked Russian naval base in the city of Novorossiysk, large landing ship of project 775 “Olenegorsky gorniak” (SDK-91, BDK-91) was damaged during the attack. pic.twitter.com/5QSZiyykoZ
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) August 4, 2023
Aktualizacja (10.05): Ukraińcy ujawnili nagranie z ataku na Siga.
Useful information: the ship attacked near Kerch is reportedly ‘Sig’, a #Russian gov tanker
This ship is familiar to defense analysts, it’s consistently used to supply Ru armed forces#Ukraina hitting it is is a smart move and militarily relevant #OSINTpic.twitter.com/eMKq9pd852
— H I Sutton (@CovertShores) August 5, 2023
Aktualizacja (13.50): Ukraiński wywiad wojskowy zapewnia, że nie ma szans, aby Oleniegorskij gorniak został wyremontowany. To pokłosie nie tylko poważnych uszkodzeń, ale także zagranicznej proweniencji samego okrętu. Wszystkie jednostki projektu 775 budowano w Stoczni Północnej w Gdańsku.
⚡️ Ukraine's military intelligence: Russia won't repair Olenegorskiy Gornyak ship in near future.
"It wasn't made in Russia, and the damage is very significant. Of course, in the near future, we will not see Olenegorskiy Gornyak," military intelligence representative said.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 5, 2023