Podczas ceremonii, która odbyła się 9 listopada w Pałacu Elizejskim w Paryżu, w obecności prezydenta Boliwii Eva Moralesa oraz prezydenta Francji François Hollande’a, Thales podpisał historyczny kontrakt z Ministerstwem Obrony Boliwii na zintegrowany system obrony powietrznej oraz zarządzania cywilnym ruchem lotniczym w Boliwii. Umowa zainicjowana przez rząd Boliwii obejmuje uruchomienie przez firmę Thales cywilnych i wojskowych radarów oraz systemów automatyzacji ruchu w celu modernizacji i zintegrowania kontroli przestrzeni powietrznej Boliwii.

Wartość kontraktu szacowana jest na 185 milionów euro. Thales dostarczy w sumie trzynaście radarów do dwunastu lokalizacji, w tym cztery radary obrony powietrznej, jeden radar pierwotny Star 2000, dwa radary podejścia TRAC oraz sześć radarów wtórnych RSM970. Radary będą stanowić trzon infrastruktury obserwacji i zostaną zintegrowane z powstającym kompleksem kontroli ruchu lotniczego.

Centrum wyposażone będzie w TopSky-ATC, zaawansowany system zarządzania ruchem lotniczym oraz w system SkyView C4I, odpowiadający za prezentację obrazu nieba oraz rozeznania sytuacyjnego podczas operacji obrony przestrzeni powietrznej. Zajmujący ponad 2500 metrów kwadratowych kompleks zostanie wybudowany w ciągu najbliższych miesięcy. Jego uruchomienie jest planowane na 2017 rok.

W budynku powstanie również centrum kształcenia, którego celem będzie zapewnienie transferu kompetencji i know-how zarówno na płaszczyźnie operacyjnej, jak i technologicznej. Thales odpowiadać będzie także za integrację i zarządzanie wszystkimi niezbędnymi systemami komunikacji, w tym dwunastoma kluczowymi radarami, rozmieszczonymi na terenie całego kraju.

Jest to trzeci taki kontrakt realizowany przez Thalesa w okresie 2014–2015. Oprócz Boliwii Thales prowadzi Marshall Programme wart 1,5 miliarda funtów brytyjskich na modernizację operacyjności brytyjskich lotnisk wojskowych oraz program OneSky, gdzie Thales został wybrany jako integrator systemów cywilnych oraz militarnych w Australii.

(Informacja prasowa Thalesa, fot. Thales)