Lockheed Martin poinformował niedawno o kolejnym teście w locie zmodernizowanego pocisku ATACMS (Army Tactical Missile System). Próbne odpalenie odbyło się na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Według przedstawicieli koncernu wszystkie założenia testu zostały spełnione.
Pocisk odpalono z obsługiwanej przez załogę wyrzutni HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Pokonał on w powietrzu odległość około 140 kilometrów i eksplodował nad obszarem celu. Głównym celem testu była demonstracja zdolności zapalnika zbliżeniowo-wysokościowego. Jest to nowa cecha systemu ATACMS, która ma pozwolić na zwalczanie nieprecyzyjnie zlokalizowanych celów lub celów powierzchniowych.
– To był kolejny, już siódmy udany test przeprowadzony w ramach programu modernizacji pocisku ATACMS – powiedział Matt Berger, kierownik programu amunicji precyzyjnej w Dziale Pocisków i Kontroli Ognia Lockheeda Martina. – ATACMS jest niezwykle precyzyjnym, efektywnym kosztowo i elastycznym operacyjnie systemem broni. To pocisk, na którym nasi żołnierze mogą polegać, gdy potrzebna jest im wysoka skuteczność.
Ostatnie próbne strzelanie było testem systemowym, prowadzonym w porozumieniu z Biurem Sił Lądowych USA ds. Precyzyjnych Systemów Rakietowych i Pocisków (U.S. Army’s Precision Fires Rocket & Missile Systems). Pozostałe założenia testu dotyczyły potwierdzenia zasięgu i dokładności lotu pocisku od wystrzelenia do detonacji głowicy, certyfikacji interfejsu wyrzutni HIMARS, a także przetestowania działania oprogramowania systemu.
Pierwszy kontrakt produkcyjny na zmodernizowane pociski ATACMS dla amerykańskich wojsk lądowych podpisany w sierpniu 2017 roku obejmował modernizację 150 pocisków. W ramach programu przedłużania okresu użytkowania systemu ATACMS demontuje się i rozbraja głowice pocisków ATACMS Block 1 i 1A, a następnie wymienia je na nowe głowice z jednolitym ładunkiem bojowym.
Dzięki temu mają one spełniać wymagania Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie używania broni kasetowej i czynić zadość Konwencji o broni kasetowej z 2008 roku. W procesie tym również wydłuża się okres przechowywania pocisków o co najmniej dziesięć lat.
Zobacz też: Marines chcą wyrzutni HIMARS na okrętach desantowych
(informacja prasowa)