Skazanie emerytowanego wiceadmirała Ko Cheng-shenga za szpiegostwo na rzecz Chin odświeżyło temat chińskich szpiegów na Tajwanie. Sprawa jest poważna i bardzo niepokoi Waszyngton.

Wiceadmirał Ko Cheng-sheng, były zastępca dowódcy tajwańskiej marynarki wojennej, w latach 1998–2007 szpiegował dla Chin. Sąd skazał go na czternaście miesięcy więzienia. Szpiegowska kariera Ko była bardzo typowa: pewien tajwański biznesmen przedstawił mu ludzi z Departamentu Zjednoczonego Frontu Pracy i szanghajskiego Biura Nr 7, którym w następnych latach dostarczał plany obrony Tajwanu przed chińską inwazją. W ubiegłym miesiącu pułkownik Lo Chi-cheng został skazany na osiemnaście lat więzienia z ujawnienie chińskiemu kontrwywiadowi tajwańskich agentów pracujących na terenie ChRL. Z kolei w marcu rozpoczęto proces przeciwko Hu Kuang-taiowi, emerytowanemu pułkownikowi piechoty morskiej. W kwietniu wyrok dwudziestu lat więzienia otrzymał major sił powietrznych Hau Chih-hsiung, który przekazywał informacje na temat samolotów wczesnego ostrzegania E-2K Hawkeye. Przykrywką dla współpracującej z nim komórki chińskiego wywiadu był klub karaoke.

Zajmujący się chińskim wywiadem w Jamestown Foundation Peter Mattis twierdzi, że w badanych przez niego przypadkach z lat 2004–2011 większość Tajwańczyków decydowała się na współpracę z Chińczykami z powodów finansowych, a nie ideologicznych. Metody działania chińskich służb na Tajwanie są odmienne niż gdzie indziej. Normalnie stosowana jest metoda mozaikowa, polegająca na zbieraniu różnych, nawet najdrobniejszych informacji, często od amatorów i hobbystów, i składaniu ich w większy obraz.

Tymczasem na Tajwanie bez problemu udaje się nawiązać współpracę z wysokiej rangi oficerami. Tą drogą Pekin zdobył informacje o systemie dowodzenia Po Sheng oraz projekt systemu walki radioelektronicznej Shuan-Ji i bomby szybującej Wan Chien. Wyciekły także informacje na temat pocisków Patriot PAC-3 i PAC-2. W tej sytuacji przestaje dziwić niechęć amerykańskiej administracji do sprzedaży Tajwanowi dużych ilości nowoczesnego uzbrojenia.

(defensenews.com, fot. 玄史生 na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)