Według lokalnych mediów tajwańskie lotnictwo rozważa pozyskanie myśliwców F-15 lub F/A-18. siły powietrzne nie potwierdzają, ale też nie dementują tych rewelacji.
Informację jako pierwszy podał serwis internetowy Up Media. Nowe samoloty miałyby zająć miejsce starzejących się Mirage’ów 2000 i zarazem stanowić przeciwwagę dla nowych chińskich myśliwców. Wśród rozważanych opcji mają być zakup używanych F-15C/D, nowych F-15 2040C, F/A-18E/F lub F/A-18XT.
Lotnictwo odpowiedziało na te doniesienia bardzo ogólnikowo, stwierdzając, że zwiększa swój potencjał bojowy, wykorzystując najnowsze technologie i bazując na ocenie obecnych i przyszłych zagrożeń. Jeżeli doniesienia te są prawdziwe, może to oznaczać poszukiwanie przez wyspiarskie państwo alternatywy dla F-35, których sprzedaż przez USA nie jest pewna. Jednocześnie media zwracają uwagę, że w ostatnich latach znacząco wzrosły wydatki na lotnictwo i marynarkę wojenną, które stanowią pierwszą linię obrony na wypadek chińskiej inwazji.
Zobacz też: Wojna psychologiczna wokół Tajwanu
(alert5.com, focustaiwan.tw)