Podczas prób systemów uzbrojenia na Morzu Białym, atomowy uderzeniowy okręt podwodny (SSN) projektu 885 – K-329 Siewierodwińsk (w kodzie NATO: Graney) pomyślnie wystrzelił swój pierwszy pocisk manewrujący woda-ziemia w kierunku celu położonego na lądzie.

Według informacji przekazanych przez producenta, testy zakończyły się pełnym sukcesem. Wyznaczony cel został zniszczony. Obecnie przeprowadzany etap prób stoczniowych dobiega końca. Następnie okręt będzie musiał przejść próby państwowe przyjęcia.

Stępkę pod budowę tego okrętu położono w 1993 roku w stoczni Siewmasz. Niedługo po tym wydarzeniu prace wstrzymano z powodu problemów finansowych. Siewierodwińsk jest pierwszą jednostką typu Jasień. W czerwcu 2009 roku w stoczni Siewmasz położono stępkę pod drugi okręt– Kazań, który został jednak zmodyfikowany i zaliczony do typu Jasień-M. Pierwotnie planowano budowę trzydziestu egzemplarzy, ale z czasem zredukowano do sześciu.

Wyporność okrętu w zanurzeniu wynosi 13800 ton, a jego długość to 119 metrów. Osiąga prędkość maksymalną 31 węzłów. Załoga to dziewięćdziesięciu marynarzy, w tym trzydziestu dwóch oficerów. Uzbrojenie składa się z umieszczonych z tyłu kiosku pionowych wyrzutni 650 mm przeciwokrętowych pocisków rakietowych 3M55 Jachont (P-800 Oniks; w kodzie NATO: SS-NX-26), wyrzutni torped 3M54E Kalibr (Club-S; w kodzie NATO: SS-N-27) kalibru 533 mm, a także pionowych wyrzutni pokładowych VLS do odpalania pocisków manewrujących klasy woda-woda i woda-ziemia.

(en.rian.ru)