Służba prasowa koncernu PWO Ałmaz-Antiej poinformowała o przeprowadzeniu udanych testów zestawu przeciwlotniczego średniego zasięgu 9K317M Buk-M3 (9K37M3). Próby odbyły się na poligonie rakietowym Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. W kierunku nadlatującego pocisku balistycznego została wystrzelona rakieta 9M317M3. Dyrektor generalny koncernu Jan Nowikow zaznaczył, że śledzenie pocisku-celu było stabilne, nawet mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Zagrożenie zostało zlikwidowane niezwłocznie po wejściu w obszar skutecznego przechwycenia.

Rosjanie utrzymują, że system wejdzie na uzbrojenie jeszcze w tym roku. Pierwsze wzmianki o tym, iż w bieżącym roku dojdzie do wprowadzenia pierwszych baterii do służby pojawił się niecałe trzy lata temu. Wówczas informował o tym dowódca Wojsk Obrony Powietrznej Federacji Rosyjskiej generał Aleksander Leonow. Minister Obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że jeszcze w 2016 roku gotowość operacyjną uzyska pierwsza brygada wyposażona w baterie systemu Buk-M3.

System rakietowy średniego zasięgu Buk-M3 jest najnowszym wariantem kierowanych rakiet ziemia–powietrze z rodziny Buk. Od poprzednika różni się nowoczesnymi systemami elektronicznymi, nowym radarem pokrywającym swoim zasięgiem większą powierzchnię i śledzącym większą liczbę obiektów. Rosjanie zapewniają, że może ich być aż trzydzieści sześć. Ponadto zmodyfikowano liczbę przenoszonych pocisków. W najnowszej wersji novum jest przewożenie ich w kontenerach startowych, ułożonych w dwa rzędy po trzy sztuki. W stosunku do poprzednika ich liczba wzrosła 1,5 razy. Udało się to zrealizować dzięki zmniejszeniu masy pojedynczego pocisku.

(tass.ru; na zdjęciu wyrzutnia rakiet 9M317 systemu Buk-M2E, fot. Yuriy Lapitskiy, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Yuriy Lapitskiy, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic