Rafael poinformował o wprowadzeniu do oferty nowej wersji okrętowego zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia Typhoon. Wersja Mk-30c optymalizowana jest pod kątem zwalczania dronów. Nowy Typhoon powstał we współpracy z jednym z najważniejszych klientów Rafaela, firma nie ujawnia jednak o które państwo chodzi. Liczba możliwych partnerów projektu jest zaś szeroka, bowiem użytkownikami stanowiska są między innymi floty: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Indii i oczywiście Izraela.
Najbardziej widoczną zmianą jest zastosowanie działka Mk 44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów. Do tej pory w Typhoonach stosowano liczne działka kalibrów od 20 do 30 milimetrów produkcji ATK, Oerlikona czy Mausera. Rafael podchodzi jednak elastycznie do potrzeb klientów, przykładowo stanowiska zamówione przez Cypr otrzymały rosyjskie działka działka 2A14 kalibru 23 milimetrów.
Najważniejsze zmiany dotyczą jednak systemów stabilizacji i kierowania ognia. Udoskonalony system stabilizacji pozwala na celniejsze prowadzenie ognia z pokładu płynących okrętów. Typhoon Mk-30c otrzymał również nową głowice optoelektroniczną wyposażoną w kamerę z szerokokątnym obiektywem i udoskonalony dalmierz laserowy. Ten ostatni emituje pięć impulsów na sekundę w porównaniu z jednym impulsem na sekundę w starszych modelach.
Rozwiązania te mają w założeniu pozwolić na szybsze wykrywanie, identyfikację i śledzenie niedużych, szybko poruszających się obiektów takich jak drony. Pod uwagę wzięto nie tylko wojskowe bezzałogowce, ale również małe komercyjne wielowirnikowce, popularne w konfliktach asymetrycznych.
Trend do stosowania zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia do zwalczania dronów na polu walki może się nasilić. Rosnące znaczenie bezzałogowych środków napadu powietrznego dobitnie pokazuje wojna między Armenią i Azerbejdżanem. W tym samym kierunku co Rafael zmierza też norweski Kongsberg, aczkolwiek jego system antydronowy wykorzystujący moduł Protector powstał z myślą o wojskach lądowych.
Według danych Rafaela stanowiska rodziny Typhoon nabyło ponad dwadzieścia państw, a liczba sprzedanych zestawów przekroczyła 750 sztuk.
Zobacz też: DARPA szuka obrony przed bronią laserową
(janes.com)