Czeski minister obrony Martin Stropnický ogłosił, że rządy Republiki Czeskiej i Słowacji osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej ochrony przestrzeni powietrznej przed atakami terrorystycznymi i innymi zagrożeniami pozamilitarnymi. Zdaniem Stropnickiego doprowadzi to do zwiększenia bezpieczeństwa obu krajów i znacznych oszczędności.
Pomysł narodził się kilka lat temu i został pozytywnie przyjęty przez członków NATO. Jego założenia nie są sprzeczne z głównymi celami sojuszu, w tym z przeciwdziałaniem zagrożeniom militarnym na obszarze Unii Europejskiej. Pierwsze konkretne deklaracje pojawiły się ponad dwa lata temu. W maju 2014 roku podpisano memorandum w sprawie utworzenia wspólnego systemu ochrony przestrzeni powietrznej obydwu państw.
Od tego czasu Bratysława i Praga zacieśniły współpracę, organizując wspólne szkolenia pilotów sił powietrznych. Do tej pory nie wyszło jednak utworzenie wspólnej eskadry myśliwców JAS 39 Gripen, która miała stacjonować w Čáslaviu. Słowakom zabrakło pieniędzy na kupno bądź leasing maszyn używanych przez Szwedów. Należy podkreślić, że Słowacy z tych planów jeszcze się nie wycofali (zobacz: Słowacja bliska pozyskania Gripenów)
Porozumienie przewiduje współpracę w radzeniu sobie z problemami, które nie mogą być rozwiązane za pomocą systemu obrony powietrznej NATO. Gwarancje wspólnej ochrony przestrzeni powietrznej zostaną uruchomione w przypadku zbliżania się podejrzanego samolotu do granic jednego z państw, a także porwania samolotu cywilnego przez terrorystów, gdy oczekiwana reakcja przekroczy możliwości jednego państwa. Ponadto piloci maszyn wojskowych uzyskają możliwość otwarcia ognia w kierunku porwanych samolotów, które mogą być użyte jako środek do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego.
Poza tym oba kraje z osobna zobowiązują się do stałego wzmacniania swoich zdolności obronnych. Wzajemna pomoc będzie również możliwa w przypadku problemów sprzętowych lub kadrowych lotnictwa wojskowego Czech lub Słowacji. Umowa czeka na jej ratyfikację przez czeski parlament, a następnie podpis prezydenta. Słowacki rząd już ją zaaprobował. Po ratyfikacji porozumienie wejdzie w życie latem 2017 roku.
Zobacz też: Wspólny radar dla Czech, Słowacji i Węgier
(radio.cz, airrecognition.com)