W Kanadzie trwają prace nad stworzeniem latającej repliki jednego z najsłynniejszych kanadyjskich samolotów. Chodzi o jeden z prawie 700 wyprodukowanych przez Canadair samolotów treningowych CT-133 Silver Star. Ten konkretny egzemplarz pomalowany był na czerwono i otrzymał nazwę indywidualną Red Knight – Czerwony Rycerz. W latach 1958–1968 brał udział w licznych pokazach lotniczych.

W 2007 roku grupa zapaleńców z Jet Aircraft Museum z London w Ontario zakupiła od rządu sześć CT-133. Jeden z nich został wybrany do odwzorowania samolotu pokazowego. Dotychczas prace pochłonęły ponad 1200 roboczogodzin, a większość robót wykonali wolontariusze. Dojście do tego etapu było możliwe jedynie dzięki zaangażowaniu wielkiej grupy ludzi, ponieważ samo muzeum działa na zasadzie non-profit.

Sami wolontariusze nie daliby jednak rady bez pomocy profesjonalistów. Lakiery ufundowała firma Sherwin-Williams. Producent dostarczył niezawierający chromu podkład, grunt reaktywny, a także lakier nawierzchniowy Acry Glo Conventional w charakterystycznym czerwonym odcieniu. Natomiast prace lakiernicze wykonał lokalny warsztat Rich Refinishing Auto Body, który nigdy wcześniej nie zajmował się malowaniem samolotów.

Powstaje replika CT-133 Red Knight | Konflikty.pl

Red Knight w 1960 roku
(fot. Canadian Department of National Defence)

Samolot po renowacji został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w lipcu tego roku. W końcówce sierpnia zostanie przeprowadzona próba szybkiego kołowania na lotnisku London International. Będzie to jeden z ostatnich etapów przed powrotem w powietrze. Termin pierwszego lotu nie został jeszcze ustalony, ponieważ zdobycie certyfikatu dla odrestaurowanego samolotu wojskowego jest w Kanadzie bardzo skomplikowane.

Red Knight narodził się w 1958 roku, gdy jednego CT-133 przemalowano na jaskrawą czerwień i zorganizowano pokaz na Canadian National Exposition w Toronto. Samolot miał wrócić do pierwotnego wyglądu i do regularnej służby, ale pokaz zrobił taką furorę, że siły powietrzne postanowiły zorganizować ich więcej. I tak Red Knight zaczął bawić mieszkańców całej Ameryki Północnej – tylko w roku 1963 dał około stu występów. Obecnie znajduje się w zbiorach muzeum lotnictwa w Ottawie (na zdjęciu tytułowym).

Zobacz też: Specjalne malowanie kanadyjskiego Horneta

(aviationpros.com, rynekfarb.pl)

Łukasz Golowanow, konflikty.pl