Szef biura prasowego Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Aleksandr Gordiejew poinformował o dostarczeniu samobieżnych armat 2S7M Pion-M (Piwonia) kalibru 203 milimetry i systemów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 jednostkom stacjonującym na dalekowschodnich rubieżach rosyjskiego terytorium.

Sześć systemów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 i bliżej nieokreślona liczba 2S7M Pion-M uzupełniły systemy S-400 Triumf w zamian przerzucone na Kamczatkę za starsze, S-300. Sprzęt trafił prawdopodobnie do 165. Brygady Artylerii w Nowosysojewce i 305. Brygady Artylerii w Ussuryjsku. Warto zauważyć, że Gordiejew, informując o przekazaniu sprzętu, określił 2S7M Pion-M obecnie najgroźniejszym działem samobieżnym na świecie.

Ciężka samobieżna armata 2S7 Pion pojawiła się w linii w 1975 roku, zaś jej produkcję (i jej wariantów) Rosjanie kontynuowali przed 1990 rokiem. Zabudowana została na podwoziu do czołgu T-80, produkowanym przez Leningradzkie Zakłady imieniem Kirowa. Masa armaty z pełnym uzbrojeniem i wyposażeniem to 45 ton. Może się poruszać z prędkością do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych. Obsługiwana jest przez załogę złożoną z siedmiu żołnierzy.

W 1983 roku armatę zmodernizowano do wersji 2S7M Pion-M, zwiększając wówczas szybkostrzelność do 2,5 strzału na minutę i zapas amunicji działowej z czterech do ośmiu sztuk. 2S7M Pion-M jest w stanie strzelać pociskami odłamkowo-burzącymi lub jądrowymi na odległość 37,5 kilometra. Używając do pomocy napędu rakietowego donośność ulega zwiększeniu do 47, 5 kilometra.

(armyrecognition.com; fot. Bogitor, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)