W cieniu północnokoreańskiej próby jądrowej Pakistan przeprowadził udane testy nowego pocisku balistycznego zdolnego do przenoszenia głowicy nuklearnej. Ujawnienie rakiety wywołało dyskusję nad stanem obecnym oraz perspektywami obronności kraju.
Pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Hatf IX (NASR) został przetestowany w poniedziałek 11 lutego. W trakcie prób odpalono jedna po drugiej 2 rakiety z czteroprowadnicowej wyrzutni opartej na chińskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej A-100. Hatf IX jest taktycznym pociskiem balistycznym o zasięgu do 6o km, zdolnym do przenoszenia głowicy jądrowej o mocy poniżej 1 kT. NASR jest określany, jako „system szybkiego reagowania”, mającym zapewnić odstraszanie „w perspektywie zmieniających się scenariuszy”. Pocisk ma być także zdolny do przełamania „wszystkich obecnych systemów obrony przeciwrakietowej”, co może sugerować użycie głowicy o zmiennej trajektorii lotu. Według oficjalnych komunikatów sama rakieta ma posiadać cechy pocisku manewrującego. Przypuszczalnie system był projektowany pod kątem penetracji izraelskiego systemu Irone Dome, którym zainteresowane były Indie.
Dla specjalizującego się w pakistańskich strategiach odstraszania Mansura Achmeda z uniwersytetu Quaid-e-Azam sprawa jest dość jasna: Pakistan wzoruje się na natowskiej doktrynie elastycznej odpowiedzi z okresu zimnej wojny i przy pomocy taktycznych rakiet z głowicami jądrowymi usiłuje zniwelować coraz wyraźniejsza przewagę Indii w uzbrojeniu konwencjonalnym. Achmed podkreśla, że wojsko skoncentrowało się na potencjale odstraszania wobec niezrealizowania przez cywilny rząd projektów zawartych w Planie Rozwoju Sił Zbrojnych 2025. W ramach tej strategii planowano pozyskanie kliku fregat, 9 okrętów podwodnych, kolejnych myśliwców F-16C/D oraz nowych chińskich J-10B/ FC-20, a także systemów przeciwlotniczych średniego i dalekiego zasięgu. Zdaniem eksperta dysproporcja w potencjale konwencjonalnym jak i militarnym pomiędzy Indiami a Pakistanem powiększa się w takim tempie, że nowa doktryna odstraszania jest jedynie „krótkoterminowym rozwiązaniem większego problemu, który rysuje się na horyzoncie”.
(defensenews.com, ispr.gov.pk)