Tajwan wprowadził do użytku radar wczesnego ostrzegania zdolny do wykrycia ataku rakietowego z wyprzedzeniem sześciu minut.
Jest to pierwszy w historii tego kraju radar wczesnego ostrzegania. W piątek doszło do oficjalnego uruchomienia. Jednak, według źródeł wywodzących się z kół wojskowych, urządzenie już zdało egzamin, informując o wystrzeleniu północnokoreańskiej rakiety Unha-3 w grudniu ubiegłego roku. Jak wynika z nieoficjalnych wiadomości tajwański radar przechwycił sygnał wcześniej niż instalacje japońskie.
Radar został umieszczony na szczycie góry Leshan (2606 m n.p.m.), w północnym hrabstwie Hsinchu. Liberty Times stwierdził, że urządzenie kosztowało około 1,38 miliarda dolarów i jest zdolne do wykrywania obiektów latających w zasięgu pięciu tysięcy kilometrów.
Krytycy twierdzą, że radar jest urządzeniem zbyt kosztownym, gdyż wbrew zapowiedziom nie będzie w stanie chronić przed największym zagrożeniem, czyli atakiem rakietowym ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Zapewni tylko kilka dodatkowych minut, a to jest zbyt mało, aby dać szansę na skuteczną obronę. Wśród pozytywów wymienia się fakt udostępnienia technologii przez Stany Zjednoczone co podkreśla pozycję Tajpej jako strategicznego sojusznika Waszyngtonu, pomimo braku oficjalnych stosunków dyplomatycznych.
Tajwan zdecydował się kupić dość kosztowny systemu od Stanów Zjednoczonych po kryzysie rakietowym w latach 1995-1996, który miał na celu zastraszyć władze w Tajpej przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami prezydenckimi. Bezpośrednio przed tymi wydarzeniami doszło do pogorszenia się wzajemnych relacji między ChRL a Tajwanem.
W kwietniu 1995 roku światło dzienne ujrzała deklaracja prezydenta Lee Teng-hui , w której wezwał Pekin do zaakceptowania podziału Tajwanu i Chin kontynentalnych na dwie suwerenne jednostki wyrzeczenia się militarnego rozwiązania kwestii zjednoczenia Chin. Późniejsza jego wizyta i przemówienie na uniwersytecie Cornella zostało odebrane jako działania zmierzające do ogłoszenia niepodległości. W efekcie tego 21 lipca 1995 roku chińska armia rozpoczęła testy broni rakietowej w niewielkiej odległości od Tajwanu. Doszło do tak zwanego trzeciego kryzysu tajwańskiego. Powtórzono je w marcu 1996 roku.
Ze względu na jawną niechęć ChRL negocjacje toczyły sie w bardzo powolnym tempie. Oficjalne zamówienie wystosowano w 2004 roku, a prace rozpoczęły się trzy lata później.
(defencetalk.com)