Pakistańskie siły zbrojne poinformowały o przeprowadzeniu 9 marca udanego testu pocisku balistycznego średniego zasięgu Shahin-III. Nowa rakieta ma poważnie wzmocnić tamtejszy potencjał jądrowy.
Pocisk odpalony z jednego z poligonów po pokonaniu 2750 kilometrów trafił we wcześniej zaprogramowany cel na Oceanie Indyjskim. Według Wydziału Planów Strategicznych pakistańskiej armii wykorzystanie już podczas pierwszego testu maksymalnego zasięgu rakiety pozwoliło dokładnie sprawdzić ogólne założenia projektu i poszczególne parametry techniczne. Zaprojektowany wspólnie przez Narodową Komisję do spraw Inżynierii i Nauki (NESCOM) i Komisję do spraw Badań nad Przestrzenią Kosmiczną i Górnymi Warstwami Atmosfery (SUPARCO) Shahin-III ma stać się podstawowym pociskiem balistycznym średniego zasięgu sił zbrojnych Pakistanu i zastąpić w tej roli rakiety rodziny Ghauri. Shahin-III ma możliwość przenoszenia zarówno głowic konwencjonalnych, jaki i jądrowych.
Test wywołał spore zaniepokojenie w Indiach. W zasięgu nowej rakiety znajduje się cały subkontynent, ale także Birma. Azja Środkowa, a nawet Izrael. Shahin-III stanowi poważny krok naprzód w dziedzinie pakistańskich pocisków balistycznych. Uzyskano największy do tej pory zasięg, a także udało się przejść z ciekłego na bardziej stabilny, stały materiał pędny. Rakieta ma być odpalana zarówno ze stałych stanowisk, jak i mobilnych wyrzutni.
(army-technology.com, fot. Rafay15 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons)