Media społecznościowe obiegły zdjęcia okrętu testowego Morskich Sił Samoobrony Asuka z zamontowanym na pokładzie nowym systemem uzbrojenia wyglądającym na działo elektromagnetyczne. Japońska Agencja Zakupów, Technologii i Logistyki (ATLA) informowała o przeprowadzeniu udanych morskich testów prototypu takiego uzbrojenia już w październiku 2023 roku. Morskie Siły Samoobrony wiążą duże nadzieje z działami elektromagnetycznymi jako systemem przeciwrakietowym.
W 2023 roku ATLA nie ujawniła wielu informacji na temat przebiegu testów i samego działa, opublikowała natomiast krótki film z prób. Na tej podstawie można było ustalić, że przeprowadzono testy działka kalibru 40 milimetrów, z powodzeniem przetestowanego na lądzie na początku roku 2021. Nieco później pojawiły się informacje, że działko ma lufę długości 6 metrów, pociski osiągają prędkość wylotową Mach 6,5, a sam system ma masę około 8 ton. Nie wiadomo jednak, czy chodzi o masę samego działka, czy też podana wartość dotyczy działka razem z systemem zasilania.
#防衛装備庁 は、#海上自衛隊 との連携により艦艇に #レールガン を搭載し、世界初となるレールガンの洋上射撃試験を実施しました。従来の火砲を凌駕する高速度の弾丸で、空や海上の脅威から艦艇を守るため、レールガンの早期実用化を推進しています。 pic.twitter.com/mQtt1LhH5C
— 防衛装備庁 (@atla_kouhou_jp) October 17, 2023
Japończycy nieoficjalnie pochwalili się jeszcze, że zdołali osiągnąć żywotność lufy na poziomie 120 wystrzałów. Jeśli te rewelacje są prawdziwe, oznacza to prawdziwy przełom. Niska żywotność lufy jest, obok zasilania, największym problemem utrudniającym wprowadzenie do służby dział elektromagnetycznych. W trakcie testów prowadzonych w ubiegłej dekadzie przez US Navy lufę trzeba było wymieniać po kilkunastu, góra dwudziestu kilku wystrzałach.
Tu nie Netflix – za nic nie trzeba płacić. Jak długo będziemy istnieć, tak długo dostęp do naszych treści będzie darmowy. Pieniądze są jednak niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować.
Odkąd rozpoczęliśmy finansowanie Konfliktów przez Patronite i Buycoffee, serwis pozostał dzięki Waszej hojności wolny od reklam Google. Aby utrzymać ten stan rzeczy, potrzebujemy 1700 złotych miesięcznie.
Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.
Nasze comiesięczne podsumowania sytuacji finansowej możecie przeczytać tutaj.
Sprawa japońskiego działa elektromagnetycznego powróciła bez wielkiego rozgłosu w lutym tego roku. Shipspotterzy zauważyli wówczas okręt testowy Asuka przy nabrzeżu wyposażeniowym stoczni JMU w Yokosuce. Na pokładzie lotniczym jednostki pojawiła się osłonięta plandeką wieża artyleryjska. Towarzyszące jej dwa kontenery sugerowały, że jest to działo elektromagnetyczne. Kontenery mieszczą zapewne źródło zasilania, system chłodzenia i aparaturę pomiarową. Spotter AGC Hatchi spekulował, że możemy mieć do czynienia z nową wersją działa, a kolejna faza testów może rozpocząć się nawet w marcu.
2025/02/20
約1年半前に防衛省は、世界で初めて洋上でのレールガン射撃試験を試験艦あすかで実施したと発表した。
先日JMUから出渠した試験艦あすかにレールガンの機材が搭載され、砲塔部はカバーに覆われているが新しいバージョンの様相。
試験は3月以降か期待したい。動画https://t.co/ZGGeoRpePE pic.twitter.com/nqq7dEgLz7
— AGC ハッチ (@agcdetk) February 22, 2025
Kolejne zdjęcia pojawiły się 9 kwietnia. Asuka cumuje na nich w bazie w Yokosuce. Z działa zdjęto plandekę, dzięki czemu można było zobaczyć kanciastą wieżę i obudowę lufy. Lufa wyraźnie rożni się od tej widocznej na wcześniejszych nagraniach. Sama wieża zapewne docelowo będzie mieć cechy ograniczonej wykrywalności.
今日は軍港めぐりで海上自衛隊試験艦「あすか ASE-6102」のレールガンと思われるものが見えました
砲台と砲身が角張った形状です pic.twitter.com/OuRHhqU4I1
— モリジュン (@HNlEHupY4Nr6hRM) April 9, 2025
Na następną porcję fotografii wystarczyło poczekać jeden dzień. Shipspotter Michiya Murata uchwycił Asukę, jak w asyście jednej z fregat typu Mogami przechodzi przez cieśninę Uraga. Bardzo prawdopodobne, że okręty zmierzały na poligon w celu rozpoczęcia kolejnej fazy prób.
試験艦「あすか(JS Asuka, ASE-6102)」、本日も訓練で浦賀水道を南下、ご苦労さまです。 pic.twitter.com/qVwBMI7e1v
— MICHIYA MURATA (@MICHIYAM) April 10, 2025
Całkiem szybkie postępy programu działa elektromagnetycznego nie oznaczają jego rychłego wprowadzenia na uzbrojenie Kaijō Jieitai. Droga do tego może być jeszcze daleka. Konieczna będzie jeszcze integracja z okrętami, przede wszystkim ich systemami energetycznymi, i opracowanie systemu kierowania ognia. Stąd też działo elektromagnetyczne wymieniane jest jako uzbrojenie okrętów, które wejdą do służby dopiero w następnej dekadzie. Chodzi tutaj o projektowane niszczyciele przeciwlotnicze 13DDX i wielkie niszczyciele AESV z systemem Aegis.
Co chcą osiągnąć Japończycy
Działa elektromagnetyczne uważane są za przyszłość artylerii. Początkowo liderem na tym polu były Stany Zjednoczone, jednak postawiły zbyt ambitne wymagania, dążąc do stworzenia okrętowej artylerii głównej. Z tego powodu projekt realizowany przez BAE Systems zalicza kolejne opóźnienia i wzrost kosztów – i powoduje rosnącą frustrację Waszyngtonu. Inne kraje, oprócz Japonii są to Chiny i Turcja zdecydowały się na broń małokalibrową, przeznaczoną przede wszystkim do zwalczania celów powietrznych. Również europejski projekt działa elektromagnetycznego zmierza w stronę artylerii przeciwlotniczej. W roku 2024 Japonia nawiązała współpracę z Francją i Niemcami, co ma umożliwić szybsze wprowadzenie do służby dział elektromagnetycznych.
Potencjalnym atutem dział elektromagnetycznych jako broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest możliwość regulacji prędkości początkowej pocisków. Pozwala to lepiej dostosować się do różnorodnych zagrożeń. Sama niekierowana, beznapędowa amunicja rażąca cele energią kinetyczną ma zapewnić obniżenie kosztów.
Japończycy postanowili pójść o krok dalej i zbadać możliwość wykorzystania dział elektromagnetycznych do zwalczania pocisków hipersonicznych, będących najnowszym krzykiem militarnej mody. Konstrukcje rozwijane przez czołowe potęgi świata różnią się między sobą, jednak większość oparta jest na tych samych założeniach. W ogólnym zarysie rakieta nośna rozpędza do prędkości powyżej Mach 5 beznapędową część bojową, która następnie szybuje z prędkością hipersoniczną w kierunku celu. Nie jest to może intuicyjne, ale pociski hipersoniczne są wolniejsze od rakiet balistycznych. W teorii systemy przeciwrakietowe takie jak Aegis powinny więc poradzić sobie z nowym zagrożeniem.
Jakie są zatem zalety pocisków hipersonicznych w stosunku do balistycznych? W pociskach hipersonicznych część bojowa po oddzieleniu się od nosiciela nie leci po trajektorii balistycznej, ale szybując, opada w stronę celu. W teorii umożliwia to lot poniżej horyzontu radiolokacyjnego systemów używanych przez obrońców, a więc utrudnia wykrycie i skraca czas na podjęcie działań. Do tego pociski hipersoniczne mają być zdolne do wykonywania bardziej skomplikowanych manewrów niż głowice pocisków balistycznych.
Wysoka prędkość pocisków wystrzeliwanych z dział elektromagnetycznych ma umożliwić łatwiejsze przechwytywanie pocisków balistycznych i hipersonicznych. Już według obliczeń teoretycznych docelowe japońskie działo elektromagnetyczne powinno być zdolne wystrzelić pocisk o masie 10 kilogramów z prędkością 2 tysięcy metrów na sekundę. W trakcie testów udało się przekroczyć tę wartość, aczkolwiek dla znacznie lżejszych pocisków. Dla porównania Mach 5 (na poziomie morza) to około 1700 metrów na sekundę. Większa prędkość interceptorów oznacza większe szanse na przechwycenie obiektu poruszającego się z prędkością hipersoniczną, zanim ten osiągnie cel. Kolejna kwestia to szybkostrzelność. Możliwość wystrzelenia dużej liczby pocisków w krótkim czasie dodatkowo zwiększa szanse trafienia.