Świąteczną tradycją jest, że Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (North American Aerospace Defense Command, NORAD) uruchamia specjalną stronę internetową, na której można zobaczyć, gdzie aktualnie przebywa Święty Mikołaj. Jak to się stało, że ta potężna organizacja, która miała chronić Stany Zjednoczone i Kanadę przed uderzeniem radzieckich bombowców zajęła się śledzeniem dobrodusznego staruszka?

Był przedświąteczny czas 1955 roku, gdy jedna z gazet w Colorado Springs wydrukowała reklamę sklepu Sears zachęcającą dzieci, by dzwoniły do Świętego Mikołaja. Jednak z powodu błędu drukarskiego zamiast numeru telefonu do sklepu na łamach gazet pojawił się ściśle tajny numer gorącej linii prowadzącej bezpośrednio na biurko jednego z dowódców NORAD – pułkownika Harry’ego Shoupa.

Gdy telefon zadzwonił po raz pierwszy poważny i zdyscyplinowany żołnierz bardzo się zdenerwował, gdy zamiast alarmu o nadlatującej flocie radzieckich bombowców usłyszał w słuchawce dziecięce pytanie czy rozmawia z Mikołajem. Gdy okazało się, że nie był to żart, pułkownik poudawał trochę Mikołaja i poprosił by malec dał do telefonu swoją mamę, która wyjaśniła skąd ma ten numer. Wkrótce telefony zaczęły dzwonić jeden po drugim, więc pułkownik wyznaczył kilku swoich ludzi by je odbierali i odgrywali Mikołajów.

Jak to w tamtych czasach było, w sztabie znajdowała się wielka szklana tafla z narysowaną mapą, na którą w razie czego nanoszono by pozycje własnych i wrogich samolotów. W wigilię, gdy pułkownik wszedł do pomieszczenia zobaczył, że na tablicy ktoś narysował sanie. Zamiast się zdenerwować zadzwonił do lokalnego radia, powiedział kim jest i skąd dzwoni oraz, że jego radary wykryły niezidentyfikowany obiekt przypominający sanie. Później co godzinę stacje radiowe same dzwoniły do niego pytając, gdzie w tej chwili znajduje się Mikołaj.

Żart tak się spodobał słuchaczom, że stał się coroczną tradycją. Później pojawił się Internet i od 1998 roku wszyscy mogą śledzić zaprzęg Mikołaja na specjalnej stronie internetowej prowadzonej przez NORAD oraz na urządzeniach mobilnych. Śledzenie Mikołaja rozpoczyna się zawsze o godzinie 2:01 w nocy czasu wschodniego wybrzeża USA. W razie gdyby ktoś nie miał dostępu do Internetu, a chciał dowiedzieć się, gdzie znajduje się zaprzęg zawsze może też zadzwonić pod amerykański numer telefonu 1–877-HI-NORAD (1–877-446‑6723) by porozmawiać z żywym operatorem.

(military.com, npr.org, fot. U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Thomas J. Doscher)