W sierpniu tego roku władze w Abudży zamknęły granice w związku z zagrożeniem ze strony grup przemytniczych. Decyzja wywołała gwałtowną reakcję partnerów handlowych w Afryce Zachodniej. Po czterech miesiącach przedstawiciele Nigerii, Nigru i Beninu ogłosiły gotowość rozpoczęcia współpracy w zakresie walki z przestępcami i potencjalnego przywrócenia normalnego ruchu granicznego.

Ministrowie spraw zagranicznych zainteresowanych krajów spotkali się 14 listopada w Abudży, aby ustalić ramy koordynacji wspólnych patroli mających uszczelnić granice. Niger i Benin wezwały Nigerię do bezzwłocznego przywrócenia normalnego ruchu granicznego. Minister spraw zagranicznych Nigerii Geoffrey Onyeama podkreślił, że mimo różnic wszystkie kraje zadeklarowały gotowość pogłębienia integracji gospodarczej regionu.

Antyprzemytnicza komisja ma składać się z przedstawicieli służb celnych, imigracyjnych i granicznych trzech krajów. Celem jest opracowanie zasad powołania wspólnych patroli granicznych mogących zwalczać przestępców działających na pograniczu. Przemytnicy, wykorzystując nieszczelność granic, przewozili głównie ryż, wyroby żywnościowe i odzież. Wraz z zamknięciem przez Nigerię wszystkich przejść granicznych wiele społeczności korzystających z nieuregulowanego handlu straciło główne źródło utrzymania.

Zobacz też: Przemyt papierosów z Libii na włoskim okręcie wojennym

(africanews.com)

AMISOM Public Information