Niemcy są gotowi do zbudowania wszystkich dwunastu okrętów podwodnych dla Australii za połowę środków, które Canberra chce przeznaczyć na ich zakup. Hans Atzpodien, prezes ThyssenKrupp Marine Systems, powiedział że stocznia jest gotowa do modyfikacji swojej oferty w taki sposób, że Canberra wyda na następców Collinsów 20 miliardów dolarów australijskich (15,2 miliarda dolarów). Atzpodien dodał również, że oferta Japończyków może przyprawić Australię o spory ból głowy.
Wybór oferty z Kraju Kwitnącej Wiśni może bowiem doprowadzić do bliżej niesprecyzowanych konsekwencji w wymianie handlowej z Australii z Chińską Republiką Ludową. Niejako stanowić będzie również wybór między ChRL, największym partnerem, i Japonią, drugim co do wielkości partnerem handlowym Australii. Oczywiście nie dodał, że niemiecka oferta ma być najlepszym wyjściem nawet pod względem konsekwencji politycznych. Berlin wyciąga pomocną dłoń, dzięki czemu władze w Canberze nie będą musiały pogarszać relacji z żadnym z ważnych aktorów obszaru Pacyfiku.
W pewnym sensie wypowiedź Antzpodiena jest odbiciem piłeczki posłanej przez Japończyków. Tokio twierdzi, że wybór japońskiej oferty przez Australię zwiększy bezpieczeństwo morskie w regionie Azji i Pacyfiku oraz przeciwdziałać będzie rosnącej sile wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim.
Do rywalizacji z australijskim przetargu przystąpili Niemcy oferujący U214, Francuzi z konwencjonalną wersją Barracudy i Japończycy oferujący okręty typu Sōryū. Celem postępowania jest zastąpienie używanych przez australijską marynarkę wojenną Collinsów. Rząd zamierza wybrać kontrahenta jeszcze w tym roku. Obecnie za faworyta uznawana jest propozycja Tokio ze względu na ścisłe partnerstwo marynarek wojennych Australii i Stanów Zjednoczonych oraz Japońskich Morskich Sił Samoobrony. Duże znaczenie mają przesłanki techniczne wynikające ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
(defenseworld.net; na zdjęciu grecki Papanikolis (S-120) typu 214, fot. GDK na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)