Znana od lat wśród modelarzy firma Revell zdecydowała się wycofać z produkcji i sprzedaży model w skali 1:72 opracowywanego przez nazistów podczas drugiej wojny światowej „latającego spodka” Haunebu II. Decyzja ta została ogłoszona 18 czerwca, w reakcji na protest niemieckiej organizacji zajmującej się ochroną dzieci (DKSB) i Muzeum Historyczno-Wojskowego Bundeswehry w Dreźnie.
Zdaniem tych podmiotów umieszczone w opisie modelu stwierdzenie, jakoby Haunebu II był pierwszym pojazdem poruszającym się w kosmosie, może wypaczać wyobrażenia niemieckich nastolatków o III Rzeszy. Tak samo nieprawdziwa jest informacja, jakoby „nazistowskie UFO” było w stanie rozwijać prędkość 6000 kilometrów na godzinę.
– W tamtym czasie zbudowanie czegoś takiego było technicznie niemożliwe – powiedział gazecie Frankfurter Allgemeine Zeitung historyk z drezdeńskiego muzeum Jens Wehner.
L’entreprise allemande Revell, spécialisée dans le modélisme, vient de commercialiser une soucoupe volante. Problème, celle-ci comporte des insignes nazies, et n’a jamais existé contrairement à ce qu’affirme l’emballage du produit. La « Haunebu II… https://t.co/OX4LpzVxEa
— Les Citoyen-nes (@CitoyensantiFN) 27 czerwca 2018
Także na witrynie polskiego oddziału firmy Revell model Haunebu II figuruje jako wycofany ze sprzedaży. Nie przeszkadza to jednak innym wytwórcom, takim jak Squadron Models czy Pegasus Hobbies, nadal oferować podobne produkty. Poszło więc zapewne nie tyle o sam model, ile o niepoprawną politycznie narrację, co do której zastrzeżenia rzecznik niemieckiego producenta określił jako „absolutnie uzasadnione”.
Po decyzji Revella sporny produkt może stać się gwiazdą aukcji internetowych i perełką niejednej kolekcji. Tymczasem niektóre strony internetowe, takie jak Ripsonar News i Polimaty.pl (pod ironicznym tytułem „Latające talerze przyszłością niemieckich stołówek”) opisują, jak prace nad latającym spodkiem III Rzeszy, może nie w aż tak kosmicznym zakresie, ale jednak rzeczywiście były prowadzone.
Zobacz też: Wunderwaffe – „cudowna” broń III Rzeszy. Część 1, Część 2
(thelocal.de)