W corocznym raporcie Global Militarisation Index (GMI) publikowanym przez Bonn International Centre for Conversion (BICC) tytuł najbardziej zmilitaryzowanego państwa świata po raz kolejny przypadł Izraelowi. Raport, opracowany na podstawie danych z roku 2013, wykazuje także powrót zbrojeń do Europy.
Stopień militaryzacji danego kraju wyliczany jest z następujących danych: procentu produktu krajowego brutto przeznaczanego na zbrojenia w porównaniu z wydatkami na służbę zdrowia, ogólnej liczby żołnierzy i członków formacji paramilitarnych w stosunku do populacji i liczby lekarzy, a także ilości ciężkiego uzbrojenia na głowę mieszkańca.
W ciągu ostatnich lat najbardziej zmilitaryzowanym regionem świata był Bliski Wschód. Obecnie doszło do pewnego przesunięcia na rzecz Europy, przy czym BICC zalicza do Starego Kontynentu Turcję, Cypr i państwa Zakaukazia. Obecna pierwsza dziesiątka przedstawia się, w kolejności od pierwszego miejsca, następująco: Izrael, Singapur, Armenia, Syria, Rosja, Cypr, Korea Południowa, Jordania, Grecja, Azerbejdżan. Tym samym połowa miejsc jest zajmowana przez państwa europejskie. Nowość to wejście do tej grupy Armenii i Grecji oraz powrót Korei Południowej. Stopień militaryzacji Armenii i Azerbejdżanu jest wynikiem konfliktu o Górski Karabach.
BICC stwierdza w raporcie, że państwa NATO obcięły w ostatnich latach wydatki na zbrojenia o ponad dziewięć miliardów dolarów, jednak w wyniku zaostrzenia stosunków paktu z Rosją może dojść do odwrócenia tego trendu. Z powodu niestabilnej sytuacji wzrosnąć mogą również wydatki na Bliskim Wschodzie.
Z braku wiarygodnych danych raport nie uwzględnia między innymi Korei Północnej, Sudanu, Somalii i Birmy. Mające największy budżet wojskowy Stany Zjednoczone sklasyfikowano na trzydziestym pierwszym miejscu, a intensywnie zbrojące się Indie i Chiny dopiero na odpowiednio osiemdziesiątej pierwszej i osiemdziesiątej dziewiątej lokacie. Polskę sklasyfikowana na siedemdziesiątym czwartym miejscu.
(bicc.de, fot. Michael Shvadron, Israel Defense Forces, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 via Wikimedia Commons)