W trakcie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, odbywającego się w Kielcach w dniach 5–8 września, Lockheed Martin zamierza podkreślić swoje zaangażowanie w budowanie silniejszej i bezpieczniejszej Polski oraz w utrzymanie tysięcy miejsc pracy w polskim sektorze obronnym i lotniczym.
Kluczowym elementem dwu stoisk Lockheeda na targach MSPO będzie zbudowany w Polsce śmigłowiec wielozadaniowy S-70i Black Hawk. Śmigłowiec ten jest produkowany przez fabrykę PZL Mielec – największy zakład Lockheeda Martina poza Stanami Zjednoczonymi. Jego produkcja przyczynia się do zapewnienia 1700 miejsc pracy w Mielcu i utrzymywania ponad 5000 dodatkowych pracowników w systemie dostaw w całej Polsce. Spośród 1200 polskich firm stanowiących łańcuch dostaw dla PZL Mielec dziewięćdziesiąt procent stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.
– Nasz sukces jest wspierany przez potencjał partnerów polskiego łańcucha dostaw, na który przeznaczamy około 100 milionów złotych rocznie – mówi Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec.
– Już teraz jesteśmy jednym z największych polskich eksporterów, jednak nasz długofalowy sukces będzie zależał od kolejnych osiągnięć – dodaje Zakręcki. – Nasz zespół jest przekonany, że w przypadku wybrania przez polski rząd produkowanego w Mielcu wielozadaniowego śmigłowca Black Hawk otworzą się przed nami drzwi na ważne rynki w regionie i poza nim. Pozwoli to na długoterminowe zapewnienie miejsc pracy tysiącom polskich pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez nas lub przez naszych partnerów w łańcuchu dostaw, znacząco przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki poprzez zyski z eksportu.
Oprócz budowanego w Mielcu S-70i Lockheed będzie również wspierał Polską Grupę Zbrojeniową w prezentowaniu rozwiązań dla programu Homar. System Homar, oparty na wytwarzanych w Polsce komponentach zawierających podwozia pojazdów oraz na produkowanym przez Lockheeda Martina systemie High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), będzie dostarczany przez konsorcjum kierowane przez Polską Grupę Zbrojeniową w ramach strategicznego partnerstwa. Homar rozwinie polskie zdolności w zakresie technologii obronnych i pozwoli na utrzymanie miejsc pracy dzięki ulokowaniu produkcji w kraju, utrzymaniu systemu oraz przyszłej modernizacji zdolności polskiego przemysłu obronnego.
Na wewnętrznym stoisku Lockheeda zostanie ponadto zaprezentowany demonstrator kokpitu myśliwca F-35, szereg rozwiązań broni precyzyjnej, przykłady rozwiązań w zakresie obrony powietrznej, system Javelin i systemy kosmiczne. Prezentowane będą również informacje na temat systemu kontroli ognia śmigłowca Apache i radaru Longbow, budowanego w ramach joint venture firm Lockheed Martin i Northrop Grumman.
– Lockheed Martin jest zdeterminowany pomagać Polsce w zaspokajaniu potrzeb obronnych na poziomie krajowym oraz takich, które wynikają z zaangażowania w NATO. MSPO to świetna okazja do zademonstrowania naszych możliwości oraz do poznania potencjalnych klientów i partnerów przemysłowych z całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział Jonathan Hoyle, wiceprezes koncernu Lockheed Martin na Europę.
– Zwiększając naszą obecność na rynkach Europy Wschodniej i krajów bałtyckich, wzmacniamy pozycję Polski jako regionalnego centrum naszych działań – dodał. – Zobowiązujemy się również do dalszego rozwijania długofalowej współpracy z klientami, przemysłem i środowiskami akademickimi w całym regionie.
Stoisko Lockheed Martin będzie zlokalizowane w Hali E pod numerem E-39. Na oddzielnym, zewnętrznym stanowisku firmy będzie można zobaczyć śmigłowiec S-70i Black Hawk, który przyleci specjalnie na tę okazję.
(Informacja prasowa Lockheeda)