Kurdyjskie oddziały rozpoczęły kontrofensywę przeciwko islamistom w północnym Iraku. Jednym z celów podjętych działań jest ochrona mniejszości religijnej jazydów.
Ofensywę islamistów z ISIS powstrzymano w miniony weekend. Kurdowie przeszli do kontrofensywy w poniedziałek. Najcięższe walki toczą się w rejonie Mosulu, ale także w okolicach Kirkuku i w położonym przy granicy z Syrią regionie Sindżar. Według doniesień kurdyjskich mediów właśnie w Sindżarze peszmergowie odnoszą największe sukcesy.
Okolice miasta Sindżar są jednym z głównych regionów zamieszkania jazydów. Jazydyzm jest religią synkretyczną, łączącą elementy szyizmu, chrześcijaństwa nestoriańskiego, pierwotnych wierzeń lokalnych, a także zaratusztrianizmu i judaizmu. Wywodzący się głównie spośród Kurdów jazydzi od chwili pojawienia się ISIS w Iarku padają ofiarą prześladowań ze strony muzułmańskich ekstremistów. Zdaniem zagranicznych przedstawicieli tej mniejszości można już mówić o ludobójstwie. Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Federacji Kurdystanu, Masud Barzani, informując o rozpoczęciu kontrofensywy przyobiecał odzyskanie „każdego centymetra” ziemi zamieszkanej przez jazydów.
Atak na Sindżar ma jednak także czysto strategiczne przyczyny. Odbicie położonego przy granicy z Syrią miasta ułatwiłoby nawiązanie kontaktu z kurdyjskimi oddziałami walczącymi po stronie Asada, a także skomplikowało sytuację islamistów w północnym Iraku.
(welt.de, fot. Boris Niehaus, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 via Wikimedia Commons)