Chińskie media poinformowały o przeprowadzeniu 23 lipca udanego testu antyrakiety. Jest to kolejny krok na drodze do stworzenia rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej.
Oficjalny komunikat nie zawiera zbyt wielu szczegółów. Podobnie jak w poprzednich próbach do przechwycenia doszło poza ziemską atmosferą. Jest to już trzeci udany test antyrakiety. Poprzednie przeprowadzono w latach 2010 i 2013. We wszystkich próbach użyto prawdopodobnie, znanego z chińskich źródeł, pocisku SC-19, niszczącego cel energią kinetyczną. W 2013 do próby użyto pocisku balistycznego średniego zasięgu odpalonego z kosmodromu Jiuquan w prowincji Gansu. Z kolei antyrakietę odpalano z poligonu rakietowego w Xinjiangu w zachodnich Chinach.
Oprócz Stanów Zjednoczonych jedynie Chiny oraz Indie prowadzą prace nad stworzeniem własnych systemów obrony przed pociskami balistycznymi. Chiński projekt ruszył już pod koniec lat 60. i od tamtej pory był kilkakrotnie zawieszany. Za przełom uznaje się zestrzelenie w roku 2007 starego satelity meteorologicznego. Użyty do tego pocisk był prawdopodobnie prototypem tajemniczego SC-19. Wskazuje to między innymi na silne powiązania chińskiej tarczy z programem systemów do zwalczania wrogich satelitów.
(sinodefence.com)