Jesienią 2018 roku kanadyjscy żołnierze mają zastąpić niemiecki kontyngent biorący udział w misji stabilizacyjnej w Mali. Będzie to pierwsza, od misji w Rwandzie w 1994 roku, operacja zagraniczna, w której wezmą udział Kanadyjczycy. Według doniesień medialnych na zaangażowanie Ottawy w misję w Afryce Zachodniej decydujący wpływ miały naciski dyplomatyczne ze strony Niemiec i Holandii.
Kanadyjczycy mają pełnić obowiązki w Mali przez dwanaście miesięcy. Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen w listopadzie 2017 roku ogłosiła plan wycofania kontyngentu biorącego udział w operacji. Ogłoszono wówczas, że zakończenie zaangażowania wojskowego Berlina planowane jest na lato 2018 roku. Niemcy pozostają niezwykle aktywne jako uczestnik misji w Afryce Zachodniej – wspierają operacje przeprowadzane pod egidą Unii Europejskiej i ONZ.
Misja MINUSMA pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych operacji międzynarodowych. Od 2013 roku w wyniku zamachów terrorystycznych i walk z rebeliantami śmierć poniosło 155 błękitnych hełmów. W Mali obok separatystów związanych z ruchem niepodległościowym Azawadu działa wiele grup powiązanych z radykalnymi organizacjami muzułmańskimi.
(afp.com)