Parlament irański uchwalił ustawę, która zabrania inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dokonywać inspekcji obiektów wojskowych. Za wprowadzeniem ograniczenia ustawowego głosowało 214 spośród 244 obecnych parlamentarzystów. Należy zauważyć, że do podjęcia tak ważnej decyzji doszło tydzień przed spotkaniem negocjatorów Iranu i grupy sześciu państw, na którym ma dojść do zawarcia daleko idącego porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego.

Optymiści uważają, że ustawa wcale nie musi storpedować przyszłego porozumienia, ostateczny głos należy bowiem do najwyższego przywódcy Irańczyków, ajatollaha Alego Chameneiego. Jest to jednak ślepy optymizm. Parlament ma czysto legislacyjne, słabe uprawnienia, z którymi łatwo mogą sobie poradzić prezydent lub organy niewybieralne, takie jak Rada Strażników Konstytucji. Organ ten jest w stanie wetować wszelkie ustawy parlamentu, jeśli tylko uzna, że są niezgodne z zasadami islamu i konstytucji.

Im bliżej spotkania, które ma zadecydować o przyszłym kształcie irańskiego programu nuklearnego, atmosfera gęstnieje. Warto zauważyć, że dostęp międzynarodowych inspektorów do instalacji i ośrodków wojskowych nadal pozostaje niewyjaśnionym punktem planowanej umowy. Jakkolwiek prezydent Iranu, Hassan Rowhani, nie wyklucza kontroli w ośrodkach wojskowych, stawiając warunek ich uprzedniego uzgodnienia ze stroną irańską, to w ostatnim czasie Chamenei zdaje się nie chcieć o nich słyszeć. Widoczny staje się narastający konflikt między nim a prezydentem.

Duchowy przywódca Irańczyków stwierdził, że irański program nuklearny nie może być poddany dziesięcioletnim ograniczeniom i Teheran ma nowe propozycje co do czasookresu. Wykluczone jest również zablokowanie prac badawczych rozwojowych. Chamanei odniósł się również do inspekcji ośrodków wojskowych i stwierdził, że o takich nie może być mowy. Ponadto wykluczone są jakiekolwiek inspekcje niezapowiedziane w innych zakładach nuklearnych. Na długo wcześniej musi być ustalony termin i nazwa ośrodka, który inspektorzy chcieliby skontrolować.

(rferl.org, defencetalk.com; fot. Hamed Saber, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0)

Hamed Saber, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0