Nowa baza irańskiej marynarki wojennej w Cieśninie Ormuz uzyskała status operacyjny. Jest to już piąta z kolei baza Iranu w tej cieśninie. Położona jest w niedalekiej odległości na południe od miasta Bandar Lengeh w prowincji Hormozgan. Od stolicy kraju dzieli ją około tysiąc sto kilometrów.
Są dwa istotne powody, dla których Irańczycy zdecydowali się lokować kolejną już bazę na tym obszarze. Pierwszym z nich wydaje się być długofalowe budowanie przewagi strategicznej w Cieśninie Ormuz i zwiększenie nad nią kontroli.
Z kolei bliższym i bardziej namacalnym jest chęć wzmocnienia swojej pozycji w sporze ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, który dotyczy położonych na tym obszarze wysp. Kontrola nad nimi ma charakter strategiczny ze względu na status Cieśniny Ormuz będącej jedynym morskim traktem umożliwiającym eksport do innych krajów gazu i ropy naftowej pochodzących z państw arabskich.
Strategicznie położona wyspa Abu Musa była częścią emiratu Szarja, który pierwotnie był brytyjskim protektoratem. Dwa dni przed ogłoszeniem niepodległości Zjednoczonych Emiratów Arabskich Iran postanowił ją zająć.. Podobnie sytuacja miała się w kwestii Wysp Tunb, które również zostały zajęte przez Iran w 1971 roku. Od tamtego czasu wyspy pozostają terytoriami spornymi. Wzajemne roszczenia państw skierowały problem do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednak do dzisiaj nie znaleziono wyjścia z tej sytuacji.
(mehrnews.com)