Jemeńscy rebelianci Huti stworzyli pojazd będący mieszkanką amerykańskiego pojazdu wielozdaniowego HMMWV (Humvee) i wieży z gładkolufową armatą 2A28 Grom kalibru 73 milimetry pochodzącej z sowieckiego BMP-1. Armatę, ważącą 115 kilogramów, umieszczono na dachu samochodu, obsługiwana jest ręcznie przez strzelca i zasilana przez karuzelowy automat ładowania lub ręcznie.

Zamysłem konstruktorów jest stworzenie opancerzonego pojazdu oferującego jednocześnie większą mobilność i siłę ognia. Integracja sowieckiego uzbrojenia nie nastręcza wielkich problemów i mogą jej dokonać mechanicy o niezbyt wysokich kwalifikacjach. Pojazd widoczny na poniższym zdjęciu zdobyto podczas walk w muhafazie Marib w środkowym Jemenie.

Podczas konfliktów w Syrii i w Libii siły zbrojne tworzy się często z wykorzystaniem zdobycznego sprzętu wojskowego lub nowych, dziwacznych konstrukcji. W maju 2018 roku syryjskie wojska rządowe ujawniły nowy samobieżny system rakietowy – Golan-1000 – osadzony na podwoziu czołgu T-72. Określany jako ciężka wyrzutnia rakiet, wyglądem przypomina wieloprowadnicową wyrzutnię TOS-1A Sołncepiok.

Ciekawe konstrukcje pojawiają się też w państwach, które dysponują nieco większymi możliwościami technicznymi. Na przykład podczas bukareszteńskich targów Black Sea Defense & Aerospace 2018 RomTuringia i Uzina Mecanică Bucureşti zaprezentowały uzbrojoną wersję samochodu osobowego Dacia Duster. Pojazd wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Masę modułu określona na 140 kilogramów.

Z kreatywnym modyfikowaniem postsowieckiego sprzętu nieźle radzi sobie Teheran. W kwietniu 2017 roku irańskie wojska lądowe zaprezentowały nowy transporter opancerzony Heidar-6, który powstał na bazie kołowego BTR-a-60PB. Z pojazdu usunięto oryginalny moduł uzbrojenia i zastąpiono go sowiecką wieżą z BMP-1.

Zobacz też: Saudyjskie Tornado zestrzelone nad Jemenem

(armyrecognition.com)

Grashoofd, Freedom House, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0