Od lat Zatoka Gwinejska pozostaje światowym centrum piractwa. Ataki na statki są powszechne, a brak skoordynowanej polityki walki z piratami uniemożliwia bezpieczną żeglugę. Mimo to wiele krajów podejmuje próby ograniczenia działalności grup przestępczych. Jednym z takich państw jest Hiszpania, która regularnie wysyła okręty na misje wzdłuż wybrzeża Afryki Zachodniej.
W ramach walki z przestępcami Hiszpania skierowała na wody Zatoki Gwinejskiej okręt patrolowy Audaz (P-45) typu Meteoro. Jednostka ma wykonywać zadania dozorowe i rozpoznawcze, i przyczynić się (w bardzo ograniczonym stopniu) do poprawy bezpieczeństwa w regionie. Poprzednim hiszpańskim okrętem realizującym tego rodzaju zadanie był bliźniaczy Relámpago (na zdjęciu tytułowym). Zabezpieczał on wody oblewające Afrykę od września do grudnia 2022 roku.
Akwen pozostaje ogniskiem nie tylko piractwa, ale również innej działalności kryminalnej. Grupy przestępcze zaangażowane są w przemyt narkotyków, broni i ludzi. Poważnym problemem jest także nielegalny połów ryb oraz rozbudowany przemysł nielegalnego wydobycia i przeróbki ropy naftowej – ten drugi ograniczony jest głównie do delty Nigru.
15 stycznia 2023 roku Audaz opuścił port w Kartagenie i skierował się ku Zatoce Gwinejskiej z 77-osobową załogą (w tym pododdziałem piechoty morskiej) pod dowództwem komandora podporucznika Marcosa de Sousy Fuchsa. Podczas misji okręt ma odwiedzić dziesięć krajów i pokonać ponad 20 tysięcy mil morskich. Audaz będzie realizował misję w ramach unijnego programu skoordynowanej obecności na morzu, uruchomionego w styczniu 2021 roku.
BAM Audaz de la @Armada_esp en el ejercicio Dynamic Messenger de la @NATO pic.twitter.com/hYSTrNbk2B
— Infodefensa (@Infodefensa) September 22, 2022
Zazwyczaj misje tego rodzaju trwają od czterech do sześciu miesięcy. Rozpoczęty w niedzielę rejs nie jest pierwszą afrykańską misją Audaza. W 2020 roku w trakcie pięciomiesięcznego rejsu okręt wziął udział między innymi w ćwiczeniach „Obangame Expess” i „Gran African Nemo”. Manewry, w których brały udział również zachodnioafrykańskie jednostki, miały na celu poprawę skuteczności lokalnych marynarzy na co dzień odpowiedzialnych za walkę z piratami.
Audaz (P-45) jest piątym okrętem reprezentującym typoszereg patrolowców oceanicznych Buques de Acción Marítima, zwanym też od nazwy okrętu wiodącego typem Meteoro. Został przyjęty do służby w lipcu 2018 roku. Okręty tego typu mają wyporność 2765 ton i 93,9 metra długości, mogą pozostawać na morzu do trzydziestu dni. Uzbrojenie stanowi działo OTO Melara kalibru 76 milimetrów, dwa działka M242 Bushmaster kalibru 25 milimetrów i karabiny maszynowe. Pokład lotniczy może przyjmować śmigłowce Nh90.
El BAM #Audaz inicia su despliegue en la costa occidental africana 🌍 participando en la iniciativa de las #PresenciasMaritimasCoordinadas de 🇪🇺 en un espacio de interés prioritario para 🇪🇸. @Armada_esp #MOPS pic.twitter.com/SpM4qQK1YN
— Estado Mayor Defensa 🇪🇸 (@EMADmde) January 15, 2023
Zatoka Gwinejska w 2022 roku
Mimo iż aktywność piratów od lat stanowi zagrożenie, skala i charakter zjawiska nie są stałe. Nadal głównym celem ataków są statki przewożące paliwo, jednak dzięki ogromnemu wysiłkowi Nigerii i Togo północne wody zatoki przestały być głównym regionem aktywności grup przestępczych. Około 62% wszystkich napadów odbywa się na akwenach południowych.
Wiele najgroźniejszych grup nadal ma bazy w delcie Nigru, jednak wobec presji ze strony nigeryjskiej marynarki wojennej do większości ataków dochodzi na wodach państw niemogących samodzielnie zabezpieczyć szlaków żeglugowych: Gwinei Równikowej, Gabonu oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej. Potencjalnym zagrożeniem jest również nawiązanie kontaktów między zachodnioafrykański przestępcami a organizacjami terrorystycznymi działającymi w Sahelu. Współpraca ta może doprowadzić do rozmycia granic między piratami, przemytnikami i terrorystami oraz powstania przestępczej terrokorporacji przypominającej somalijską Asz-Szabab.
Zobacz też: Ostatnie brytyjskie Herculesy wystawione na sprzedaż