Według informacji opublikowanych na koncie MaxDefense Philippines na Facebooku w dniu 1 maja filipiński departament obrony narodowej wydał polecenie rozpoczęcia prac (Notice to Proceed, NTP) w sprawie pozyskania dwóch baterii samobieżnych armatohaubic Elbit Soltam ATMOS kalibru 155 milimetrów. NTP stanowi formalną decyzję o rozpoczęciu prac przez Elbit Systems Land & C4I.

Według nieoficjalnych informacji umowę w sprawię pozyskania dwóch baterii – dwudziestu czterech armatohaubic – podpisano już w styczniu. Wydanie polecenie rozpoczęcia prac nastąpiło dopiero ponad trzy miesiące później częściowo z powodu trudności w prowadzeniu normalnej działalności gospodarczej z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Zgodnie z warunkami umowy Elbit Systems powinien zrealizować całość dostaw w ciągu dwudziestu czterech miesięcy. Oznacza to, że filipińskie wojska lądowe powinny spodziewać się wszystkich systemów artyleryjskich ATMOS przed kwietniem 2022 roku.

Soltam ATMOS to samobieżna haubica kalibru 155 milimetrów, zaprojektowana i wyprodukowana przez izraelskie przedsiębiorstwo Soltam Systems, która obecnie jest częścią Elbit Systems. ATMOS 2000 to najnowszej generacji system artyleryjski z rodziny ATMOS-ów. Haubica osadzona jest na podwoziu ciężarówki wojskowej kalibru w układzie 6×6 lub 8×8. Wykorzystuje lufy o długości 39, 45 i 52 kalibrów.

ATMOS 2000 z działem kalibru 155 milimetrów (52 kalibru) ma donośność ponad 41 kilometrów, wykorzystując pociski ERFB-BB o rozszerzonym zasięgu. Obsługiwany jest przez cztero- lub sześcioosobową załogę, w tym dwóch ładowniczych. Dzięki zastosowaniu automatu ładowania szybkostrzelność wynosi od czterech do dziewięciu strzałów na minutę.

ATMOS-y na uzbrojenie wprowadziły między innymi Kamerun i Tajlandia (po osiemnaście sztuk). W czerwcu 2019 roku czterdzieści ATMOS-ów zamówiły izraelskie siły zbrojne. Wersja dla Cahalu różni się od wersji oferowanych klientom zagranicznym. Zastąpią w służbie stopniowo wycofywane haubice M109 Doher, lokalny wariant M109A5. Rozwiązania z ATMOS-a wykorzystano także w polskiej haubicy samobieżnej Kryl.

Zobacz też: Ruszyła produkcja haubicy Koalicyja-SW

(armyrecognition.com)

Rowielip, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported