Wczoraj przedstawiciele Korea Aerospace Industries (KAI) poinformowali o oblocie wielozadaniowego śmigłowca KUH-1 Surion w wersji ewakuacji medycznej. Wiropłat wzbił się w powietrze 22 stycznia bieżącego roku w Sacheon na terenie zakładów producenta. Pierwszy lot trwał około dwudziestu minut. W uroczystości udział wzięło wielu przedstawicieli wojska i przemysłu obronnego, w tym południowokoreańskiego sztabu generalnego, wojsk lądowych i dowództwa wojskowych służb medycznych.

Jest to kolejny ważny krok producenta, który chce śmigłowiec przekazać koreańskim siłom zbrojnym w 2018 roku. Maszyna w wersji MEDEVAC przejdzie niebawem serię prób w zróżnicowanych warunkach i konfiguracjach. Obecnie lotnictwo południowokoreańskich wojsk lądowych dysponuje flotą śmigłowców wielozadaniowych UH-60L i UH-60P, które wykorzystuje do zadań ewakuacji medycznej.

Śmigłowce w tej wersji będą mieć na pokładzie radar pogodowy i będą mogły latać w nocy. Załoga wiropłata uzyska możliwość stałej i bezpośredniej komunikacji z personelem medycznym, w tym lekarzami, którzy pozostaną na ziemi. Śmigłowce wyposażone zostaną w systemy ostrzegania przed kolizją i unikania zderzeń w powietrzu. Będzie mógł również przenosić dodatkowe zbiorniki paliwa. Do celów typowych dla ewakuacji medycznej na pokładzie znajdzie się szerokie asortyment przyrządów medycznych, w tym respiratory i defibrylatory. Suriony w wersji ewakuacji medycznej będą dysponować dźwigiem pokładowym.

Jest to kolejna wersja południowokoreańskiego śmigłowca. Na początku 2015 roku producent poinformował o oblataniu wersji desantowej śmigłowca przeznaczonej dla piechoty morskiej, zaś pod koniec grudnia ubiegłego roku zakończyły się próby tego wiropłata. W planach istnieje również wprowadzenie do służby śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych

(defence-blog.com; fot. Korea Aerospace Industries)

Korea Aerospace Industries