27 grudnia brytyjska poczta państwowa – Royal Mail – ogłosiła, że w okresie od kwietnia do listopada przyszłego roku zamierza wydać kilka specjalnych serii znaczków pocztowych promujących kraj pod wspólnym hasłem „Best of British”. Przy tej okazji nie obyło się jednak bez kompromitującej pomyłki.

Nowe serie filatelistyczne mają być poświęcone dziedzictwu historycznemu, przyrodniczemu i kulturowemu Zjednoczonego Królestwa. I tak na przykład w kwietniu wyjdzie seria znaczków z ptakami drapieżnymi, opracowanych w oparciu o fotografie Tima Flacha. W maju inna seria zademonstruje osiągnięcia brytyjskiej techniki i uczci dwusetną rocznicę urodzin królowej Wiktorii. W czerwcu natomiast miałoby się pojawić jedenaście znaczków z okazji 75. rocznicy udziału brytyjskich oddziałów w lądowaniu w Normandii.

I tu zaczyna się problem. Jak bowiem szybko dostrzegły osoby pasjonujące się historią drugiej wojny światowej, na znaczku przedstawionym jako zapowiedź serii poświęconej D-Day widać nie królewskich, ale amerykańskich marines, data wykonania użytej w projekcie fotografii to nie 6 czerwca, ale 17 maja 1944 roku, zaś miejscem akcji jest ówczesna Nowa Gwinea Holenderska.

– Serdecznie przepraszamy, że nasza zapowiedź specjalnej serii znaczków na rok 2019 zawierała element nieprawidłowo powiązany z D-Day – oznajmiła brytyjska poczta na swoim Twitterze, kiedy zorientowała się, że doszło do błędu. – Ten znaczek nie został wydrukowany. Chcielibyśmy zapewnić naszych klientów, że obraz ten nie będzie częścią finalnego zestawu.

Oczywiście, wcześniej w mediach społecznościowych zdążyły pojawić się złośliwe żarty na ten temat.

Komentarz

Rzetelność publikacji obrazów i informacji wymaga nieustannej czujności i wysiłku. Przykładowo zdjęcie tytułowe ilustrujące niniejszy tekst zostało sprawdzone w trzech różnych źródłach. Nie myli się jednak tylko ten, kto nic nie robi, czekając na błędy innych. A kto jest bez winy, niech sam pierwszy rzuci kamień.

Filateliści natomiast pewnie drą szaty – przez czujność internautów taki okaz przeszedł im koło nosa!

Zobacz też: Niemcy: Afera wokół modelu „nazistowskiego UFO”

(militarytimes.com, royalmailgroup.com)

Imperial War Museums, domena publiczna