Sześć firm złożyło w czeskim ministerstwie obrony cztery oferty w postępowaniu na dostawę systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Rzecznik prasowy czeskiego ministerstwa obrony Vladimír Lukovský powiedział, że propozycje przesłały: Lockheed Martin i MBDA (MEADS), Kongsberg i Raytheon (NASAMS), Rafael (Spyder) i Diehl BGT Defence (IRIS-T). Zapytania ofertowe wystosowane w ubiegłym miesiącu dotyczyły systemów o zasięgu 20–50 kilometrów.
Obecnie czeski resort obrony jest w trakcie oceny propozycji złożonych przez pięciu oferentów. Lukovský oświadczył, że jest to etap wstępny, który ma na celu uzyskanie informacji na temat istniejących systemów obrony powietrznej średniego zasięgu i eksploatacji ich w innych krajach, a także panujących obecnie trendów technologicznych. Oferta powinna obejmować dostawę kompletnych systemów obrony powietrznej i pocisków oraz zapewnić wsparcie logistyczne i techniczne podczas użytkowania zestawów. Ponadto system ma być zdolny do współpracy z radarami obrony powietrznej 3D Mobile Air Defence Radar, które Czesi niedawno pozyskali.
Zgodnie z planem nowe systemy mają zająć miejsce pochodzących jeszcze z czasów sowieckich, choć zmodernizowanych, 2K12M Kub M. Do służby w siłach zbrojnych Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej wprowadzono je w 1975 roku. Na początku ostatniej dekady ubiegłego wieku zmodernizowano je i przedłużono im resurs, ale pozostają w służbie od czterdziestu lat i są już przestarzałe. Mają zostać wycofane z eksploatacji w roku 2020.
W pierwszej fazie zamówień Praga planuje kupić nie więcej niż dziesięć nowych baterii za co najmniej 6 miliardów koron czeskich (246 milionów dolarów). Nowe systemy obrony powietrznej mają być zintegrowane z podwoziem kołowym dostarczonym przez czeską Tatrę.
Od redakcji: poprzednia wersja niniejszego artykułu błędnie podawała, że postępowanie dotyczy systemów obrony powietrznej średniego zasięgu. Obecna wersja prawidłowo podaje, że Czesi rozpisali przetarg na system krótkiego zasięgu. Ponadto w poprzedniej wersji nie podano, że oferta Kongsberga została złożona wspólnie z Raytheonem.
(defensenews.com, defense-aerospace.com; na zdjęciu iracka wyrzutnia systemu 2K12 Kub, fot. Autor nieznany, domena publiczna)