Do Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych trafił projekt ustawy o kontroli eksportu uzbrojenia. Chiński odpowiednik parlamentu ma zaopiniować wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów.

Chiński eksport uzbrojenia jest obecnie regulowany przez zestaw różnorodnych przepisów. Wprowadzenie jednej ustawy ma być odpowiedzią na międzynarodową krytykę, ale także na zmianę pozycji Chin na światowym rynku uzbrojenia. W ciągu ostatnich lat Chińska Republika Ludowa przestała sprzedawać wyłącznie proste kopie radzieckiego sprzętu, a zaczęła oferować bardziej zaawansowane systemy, jak chociażby bezzałogowce.

Decydenci w Pekinie mieli zauważyć znaczenie techniki podwójnego, cywilnego i wojskowego, zastosowania i jej wpływ na bezpieczeństwo narodowe. Chiny deklarują wolę ściślejszą kontrolę nad eksporterami uzbrojenia i współudział w międzynarodowych wysiłkach na rzecz ograniczenia proliferacji broni jądrowej.

Nowe przepisy powinny zostać wdrożone w ciągu najbliższych miesięcy. Mają między innymi wprowadzić wymóg współpracy z międzynarodowymi instytucjami w zakresie kontroli sprzedaży uzbrojenia i przyjęcie międzynarodowych norm w tym zakresie. Większa uwaga ma zostać zwrócona na reeksport chińskiego uzbrojenia, w czym celował do tej pory Pakistan.

Zaostrzenie przepisów może być związane nie tylko z chęcią poprawienia swojego wizerunku na arenie międzynarodowej. Według niepotwierdzonych doniesień wiosną tego roku miało zginąć dwóch chińskich żołnierzy uczestniczących w misji w Sudanie Południowym. Bardzo prawdopodobne, że obaj zginęli z rąk bojówkarzy zaopatrywanych wcześniej przez chińskie służby w chińską broń. Jeżeli te rewelacje są prawdziwe, faktycznie mogły doprowadzić do przewartościowania dotychczasowych postaw.

Zobacz też: Rewizja japońskich zasad eksportu broni

(janes.com)

3GO*CHN-405/mjordan_6, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported