Brytyjski resort obrony poinformował dzisiaj o dostarczeniu dziesięciu armatohaubic kołowych Archer, odkupionych w marcu ubiegłego roku z zasobów szwedzkich wojsk lądowych. Była to ostatnia transza zamówienia. Archery mają uzupełnić lukę powstałą po przekazaniu Ukrainie systemów artyleryjskich AS90.
Nowe armatohaubice trafią na wyposażenie 19. Pułku Artylerii Królewskiej (The Scottish Gunners) stacjonującego na co dzień w Larkhill w hrabstwie Wiltshire. Pułk stanowi obecnie część sformowanej w 2022 roku w ramach programu Future Soldier 1. Brygady Głębokiego Rozpoznania. Szwedzkie systemy pozyskano na mocy umowy międzyrządowej, podpisanej bezpośrednio ze szwedzką agencją do spraw zamówień obronnych (Försvarets materielverk). Przed dostarczeniem do brytyjskich wojsk lądowych zostały zmodernizowane i dostosowane do brytyjskich wymagań przez spółkę BAE Systems Bofors. Pierwsze egzemplarze dostarczono już w październiku 2023 roku.
Początkowo zakładano, że brytyjskie Archery osiągną wstępną gotowość operacyjną maksymalnie do końca drugiego kwartału bieżącego roku. Ostatecznie osiągniecie wstępnej gotowości nastąpi nie wcześniej niż jesienią. Ma to związek z drobnymi opóźnieniami związanymi z wdrożeniem zupełnie nowego systemu artyleryjskiego w struktury wojsk lądowych.
Archer update: We’ve delivered 10 more Archer howitzer artillery systems from Sweden to the @BritishArmy to fulfil their artillery capability requirement. Find out more details below. @DefenceHQ pic.twitter.com/VLaFE0FZkt
— Defence Equipment & Support (@DefenceES) July 15, 2024
Podstawę Royal Artillery stanowiło około dziewięćdziesięciu armatohaubic AS90. Wprowadzony do służby w latach 90. system artyleryjski nie przystaje do wymagań współczesnego pola walki i znacząco odstaje możliwościami od zagranicznych odpowiedników. AS90 ma lufę o długości 39 kalibrów, przez co donośność ognia wynosi około 20 kilometrów. Nowoczesne systemy, dysponujące lufą o długości 52 kalibrów, mogą razić cele oddalone o ponad 40 kilometrów. Archery wprowadzą zupełnie nową jakość do Royal Artillery, mimo stosunkowo niewielkiej liczby.
Zwłaszcza biorąc pod uwagę uszczuplone zasoby Royal Artillery. Początkowo trzydzieści dwa AS90 trafiły do Ukrainy w ramach brytyjskiego pakietu wsparcia, co uszczupliło zasoby Royal Artillery o jedną trzecią. W ostatnich dniach Londyn ogłosi, że Kijów otrzyma łącznie sześćdziesiąt brytyjskich armatohaubic, z czego na Ukrainę trafiło około pięćdziesięciu. Oprócz tego przekazanych zostanie dwanaście niesprawnych wozów jako źródło części zamiennych.
Już po przekazaniu pierwszej partii AS90, w celu uzupełnienia luk, resort obrony postanowił w ciągu dwunastu miesięcy zakupić rozwiązanie pomostowe. „Pomostem” stały się Archery. Pozostaną one w służbie do czasu dostarczenia nowej armatohaubicy samobieżnej, pozyskiwanej w ramach programu Mobile Fires Platform. Z kolei w kwietniu ówczesny premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wizyty w Berlinie poinformował, że jego kraj nawiąże współpracę z Niemcami w sprawie wspólnego rozwoju i produkcji kołowych systemów artyleryjskich RCH 155 na podwoziu kołowych transporterów opancerzonych Boxer.
The British Archer Team being assessed on loading ammunition ready for the next fire mission in Sweden. Soldiers from the British Army’s Royal School of Artillery are learning what it takes to operate the Archer Mobile Howitzer. pic.twitter.com/wh7W4OMriv
— Think Defence (@thinkdefence) June 2, 2024