Marynarka wojenna Brazylii zamierza unowocześnić swoją flotę antarktyczną. Jeszcze w tym miesiącu mają być oficjalnie ogłoszone wymagania stawiane przed nową jednostką, która zastąpi pełniący od 1994 roku służbę oceaniczny statek badawczy Ary Rongel (H 44).

Brazylia od 1982 roku prowadzi aktywne badania Antarktydy. W pierwszej operacji badawczej wziął udział kupiony od Danii lodołamacz Thala Dan, przemianowany na Barão de Teffé (H 42). W 1984 roku Brazylia miała już stałą stację badawczą – Estação Antártica Comandante Ferraz, założoną w miejscu dawnego brytyjskiego punktu badawczego Baza G.

W 2009 roku Marinha do Brasil pozyskała statek badawczy Almirante Maximiano. Zbudowana w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych jednostka, mogąca wziąć na pokład ponad sto osób, wykorzystywana jest jako pływająca placówka naukowa. W 2017 roku była jednym ze statków poszukujących zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan (S-42).

Głównym zadaniem, do którego wykorzystywane są brazylijskie jednostki oceaniczne, jest utrzymanie dostaw do całorocznej placówki naukowej Comandante Ferraz na Wyspie Króla Jerzego nad Zatoką Martela. Na początku 2012 roku około 70% zabudowań Comandante Ferraz zostało zniszczonych w wyniku pożaru. Odbudowę zakończono dopiero w styczniu 2020 roku. Remont wykorzystano do rozbudowy części naukowej, w której prowadzone są badania nad zmianami klimatu, mikrobiologią i lodowcami.

Ary Rongel jest oceaniczną jednostką badawczą skonstruowaną w 1981 roku w norweskiej stoczni Høylandsbygd jako Polar Queen. Jednostka została kupiona przez Brazylię w 1994 roku. Statek mierzy 75 metrów i ma wyporność 1928 ton. Z jego pokładu mogą operować dwa śmigłowce UH-13 Esquilo (Eurocopter Ecureuil).

Zobacz też: Powstanie nowy lodołamacz dla US Coast Guard

(navalnews.com)

Marinha do Brasil, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0